Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 23 2024 20:37:44 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Iwona, Józio i… Greta Thunberg

Nie jest zaskoczeniem, że uczniowie naszego Liceum rozwijają się w najróżniejszych dziedzinach. Pora na rozszerzenie z języka polskiego! 17 stycznia 2020 roku młodzież z Jagiełły wraz z panią dyrektor Mariolą Hajduk oraz nauczycielkami języka polskiego: paniami Jolantą Depczyńską i Magdaleną Kotowicz zawitała we wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda” to sztuka dyplomowa studentów IV roku Wydziału Aktorskiego, przygotowana na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika.

W sztuce ważna jest kwestia indywidualizmu człowieka, do której odnosił się Gombrowicz także w „Ferdydurke”. Zarówno w powieści, jak i w dramacie obnażone zostają „maski”. Tytułowa bohaterka spektaklu ma wiele cech wspólnych z powieściowym Józiem. Oboje są przeciwni sztuczności, mówiąc Gombrowiczowskim językiem – „przyprawianiu gęby”. Według pisarza człowiek nigdy nie jest sobą, obecność drugiej osoby powoduje wymuszone zachowanie, zgodne z konwenansem, etykietą. W „Ferdydurke” widzimy to u Młodziaków – pozornie nowoczesnej rodziny – oraz w Bolimowie, np. w scenach powitania w dworku i sztucznych rozmów, prowadzonych tylko dla podtrzymania konwersacji.

W spektaklu Teatru AST tytułowa Iwona, kiedy nie milczy, mówi słowami Grety Thunberg – siedemnastoletniej aktywistki klimatycznej pochodzącej ze Szwecji. Rychcik poprzez włączenie Grety wprowadza aspekt dotyczący współczesnego widza i proponuje bardzo aktualny tor interpretacyjny dramatu napisanego w międzywojniu. Rodzina królewska, cały dwór to ludzie wpływowi, może rządzący, politycy... Iwona/Greta jest niezrozumiana przez otaczający ją świat i społeczeństwo, z powodu swojej odmienności odrzucana oraz poniżana. Obnażając słabości i lęki innych bohaterów, na jaw wydobywa wstydliwą prawdę o nich samych.

W opowiedzeniu tej uniwersalnej historii adepci sztuki aktorskiej stanęli na wysokości zadania i profesjonalnie oddali groteskowość sytuacji.

Dziękujemy AST za kolejne zaproszenie na spektakl, którynas zaintrygował, sprowokował do uśmiechu i zachęcił do refleksji. Wkrótce rozstajemy się z naszą Szkołą, ale jako przyszli studenci planujemy odwiedzanie budynku przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu 

tekst: Nicole Burczak i Paweł Kula, kl. 3b
foto: Ewelina Fryc i Tamara Tomasiak, kl. 2d, Kalina Pięciorak i Magdalena Rudy, kl. 1b

Copyright © 2015
5851990 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: