Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 23 2024 20:43:16 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Szklony etap L OLiJP i prezentacja prac uczestników

Dnia 28 listopada w auli szkolnej im. Heleny Kuczkowskiej odbyły się szkolne eliminacje do L Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Pięcioro uczestników z klas drugich, którzy pisali prace olimpijskie pod opieką pani Urszuli Zachary, przedstawiło swoje prace przed Komisją w składzie: mgr Jolanta Depczyńska, mgr Magdalena Kotowicz, mgr Urszula Zachara i w obecności ubiegłorocznego finalisty olimpiady polonistycznej Witolda Podrazy, uczniów klas: I B i II b o profilu dziennikarsko – językowym i uczniów z kl. I d o profilu matematyczno – językowym.
Uczniowie na forum prezentowali swoje prace, po czym odpowiadali na zadawane im pytania dotyczące danego tematu. Pierwszym uczestnikiem omawiającym swoją pracę był Kacper Bieńka /II b/, który opracował temat: „Poeta jako „homo imaginativus”. Kategoria wyobraźni w poezji polskiej epoki renesansu i baroku". Przedstawione zostały definicje oraz nurty filozoficzne dotyczące wyobraźni na przestrzeni epok i liryczne realizacje. Kacper odpowiadał na pytania dotyczące różnic w pojmowaniu wyobraźni w renesansie i baroku, wyczerpująco je wyjaśniając. Na podkreślenie zasługuje logiczne prowadzenie wywodu argumentacyjnego i znakomita orientacja w problemach terminologicznych oraz erudycja.
Następnie głos zabrała Lilianna Szaczkowska (II c), która wybrała temat: „Od Homera do Tolkiena… i dalej. Fantasy i gatunkowe tradycje eposu”. Omówione i porównane zostały wybrane utwory fantastyczne. Autorka odpowiadała na pytania, wykazując, co determinuje konstrukcję eposu i fantasy.
Kolejna uczestniczka Paula Wierpowska /II b/ zaprezentowała temat: „W świecie romantycznego salonu (Mickiewicz – Norwid)”. Przedstawione zostały fragmenty utworów lirycznych oraz ich eksplikacje w kontekście rzeczywistości życia salonowego. Wyjaśniła obecnym, co wpływało na negatywną ocenę moralności uczestników salonów.
Kolejną uczestniczką była Katarzyna Kubacka /II b/, która przedstawiła swoją pracę pod tytułem: „Polska powieść historyczna między XIX a XXI wiekiem – jej formy, przemiany i znaczenia”. Wszelkie aspekty powieści historycznej zostały szczegółowo umówione. Kasia wyraziła swoją opinię na temat fenomenu powieści H. Sienkiewicza.
Natomiast Klaudia Malinowska /II b/ omówiła zagadnienie gwary w literaturze w pracy: „Gwara w powieści dawnej i współczesnej”. Odpowiadała na kwestie zasadności użycia dialektyzmów w narracji powieściowej i dialogach.
Życzymy powodzenia w następnych etapach i trzymamy mocno kciuki!


tekst: Paulina Polniak, kl. II b
foto: Wiktoria Grabowska, kl. II b


Copyright © 2015
5852018 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: