13 i 14 listopada 2019 roku klasy matematyczne miały niecodzienną możliwość uczestniczyć w zajęciach na Politechnice Wrocławskiej. Tym razem nasi ścisłowcy zagościli na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, gdzie przebywali pod opieką:
13.11.2019r. (1D)- pani J. Maziarz i pani A. Roman.
14.11.2019r. (1d)- pani E. Moczulskiej i pana R. Cweka.
Od razu po przyjeździe podzielono nas na mniejsze grupy, aby każdy indywidualnie mógł uczestniczyć w zajęciach i aby wykładowcy mogli efektywnie z nami pracować.
Pierwszy wykład poprowadził pan dr inż. Damian Nowak (Zakład Technik Elektronicznych i Fotonicznych). Podczas tych zajęć poszerzyliśmy wiedzę o jednostkach i spróbowaliśmy wyobrazić sobie, jak małe są niektóre z otaczających nas codziennie rzeczy (np. włos). W tym laboratorium nauczyliśmy się wiele o sitodruku, a nawet mieliśmy możliwość sami stworzyć druk posługując się, zupełnie inną niż te, które używamy na co dzień, sitodrukarką. Druki które wykonaliśmy, otrzymaliśmy na pamiątkę. Kolejny wykład dotyczył elektroniki próżniowej i prowadzony był przez pana dr. inż. Michała Krysztofa (Zakład Mikroinżynierii i Fotowoltaiki). Tym razem mogliśmy podziwiać przede wszystkim osiągnięcia studentów i pracowników, którzy ciągle osiągają liczne sukcesy w tej dziedzinie.
Następny punkt naszego pobytu na uczelni z pewnością wyróżniał się od innych. Pani mgr inż. Adrianna Łozińska (Zakład Mikroelektroniki i Nanotechnologii) poprosiła nas o ubranie specjalnych strojów (fartuszki, czepki i ochraniacze na buty) i zabrała do laboratorium w którym bada się niezwykle małe cząsteczki. Musieliśmy zachować tam szczególną ostrożność, a przed wejściem do głównego pomieszczenia, w tzn. clean room’ie, zostaliśmy oczyszczeni z wszelkiego kurzu i zanieczyszczeń, jakie moglibyśmy wnieść z zewnątrz. Stamtąd udaliśmy się do gabinetu pana mgr. inż. Sławomira Owczarzaka (Zakład Mikroelektroniki i Nanotechnologii), gdzie przyglądaliśmy się budowie i działaniu takich mikroskopów, które znajdowały się w poprzednio odwiedzonym przez nas laboratorium. Grupę uczniów z klasy 1d po laboratorium oprowadzali i pokazywali sprzęt z pan mgr inż. Grzegorz Ilgiewicz i pani mgr inż. Agnieszka Zawadzka (Zakład Mikrotechnologii i Nanotechnologii).
Ostatni wykład prowadził pan profesor Sergiusz Patela (pochodzący z Ząbkowic), który nas zaprosił i razem z panią dr inż. Joanną Prażmowską-Czajką zajął się organizacją naszego pobytu, za co jesteśmy wdzięczni i bardzo dziękujemy. Pan profesor przybliżył nam proces funkcjonowania światłowodów, a następnie zabrał nas do laboratorium i dołożył wszelkich starań, abyśmy mogli taki proces zobaczyć na własne oczy.
Mimo iż nie wszyscy uczniowie klas matematycznych wiążą swoją przyszłość z uczelnią, jaką jest Politechnika Wrocławska, to wszystkim spodobały się zajęcia przygotowane specjalnie dla nas. Z wielką chęcią udalibyśmy się na takie zajęcia ponownie.
Tekst:Aleksandra Janik,kl. 1D
Foto: pani Edyta Moczulska, pani Anna Roman i pani Jolanta Maziarz
|