Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 23 2024 23:04:46 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Kryminalne zagadki CSI według drugoklasistek z biol-chemu

Kilka osób z naszej klasy 26 października 2019 roku wzięło udział w wykładzie „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o CSI, ale boicie się zapytać”, prowadzonym przez dr. Grzegorza Ruskaw ramach Wszechnicy Chemicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.Do skorzystania z zajęć zachęciła nas nauczycielka – pani Anna Pajdak.
Dowiedziałyśmy się m.in. o tym,że jeden z narkotyków, a dokładniej LSD, jest pochodnym kwasu lizergowego.. Równie ciekawym tematem było nawiązanie do obrazów Vincenta van Gogha. Na twórczość malarza mógł wpływać glikozyd digitoksyna, gdyż artysta cierpiał na epilepsję, którą leczono digitoksyną. Jego słynna praca „Gwiaździsta noc” zawiera żółte kręgi wokół gwiazd, podobne do problemu, jaki mają również dzisiejsi pacjenci zatruci digitoksyną.
Poznałyśmy także sposoby badania krwi na miejscu zbrodni. Używa się do tego celu luminalu, który barwi nawet niewidoczne plamy na niebiesko. Ciekawym zagadnieniem było badanie pogorzeliska.Podczas tej analizy wykorzystuje się różne techniki izolacji próbki analitycznej, tj. destylacja próżniowa, destylacja z parą wodną, ekstrakcja rozpuszczalnikowa oraz analiza fazy nadpowierzchniowej.
Zajmujący temat stanowiło badanie dokumentu oraz fakt, że papier zawiera zabezpieczenia, które dzielimy na jawne, certyfikowane oraz ukryte. Do pierwszej grupy – zabezpieczeń jawnych – zalicza się takie, o których informacja znajduje się bezpośrednio na produkcie poligraficznym lub jest dostępna dla ogółu użytkowników. Taka forma zabezpieczenia jest adresowana do przeciętnego konsumenta, a do identyfikacji nie jest potrzebna specjalna aparatura. Drugą grupę – certyfikowanych – stanowi kompleks zabezpieczeń, o których obecności jest poinformowana tylko określona grupa zainteresowanych. Informacja o tej formie zabezpieczenia i o sposobach jego identyfikacji jest zawarta w certyfikacie jakości i zabezpieczenia produkcji, a przekazywana jako tajemnica handlowa organizatorowi obrotu produktem. Trzecią grupę – ukrytych – stanowi kompleks zabezpieczeń, które stosuje producent dokumentu drukowanego i o których informacja nie zostaje przekazana organizatorowi obrotu produktem. Taka forma zabezpieczenia może być identyfikowana tylko profesjonalnie, w specjalnych laboratoriach lub centrach certyfikacji.
Wykład był niezwykle interesujący i z chęcią będziemy uczęszczać na kolejne tego typu zajęcia w ramach Wszechnicy Chemicznej, na które i Was serdecznie zapraszamy!!!



tekst: Paula Bernaczek, klasa 2a
foto: Julia Janiczek, Natalia Andruszewska, Aleksandra Mliczek, Wiktoria Polasińska, Martyna Rogalska Martyna, Klaudia Gancarz, klasa 2a

Copyright © 2015
5852406 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: