Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 23 2024 22:22:28 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Doświadczenia w laboratorium nowoczesnych technologii

Rozwój nowoczesnejbiotechnologii jest w obecnych czasach bardzo szybki i pozwala na coraz dokładniejszą analizę różnych procesów biologicznych i lepsze zrozumienie ich przebiegu. Aby więcej dowiedzieć się o tajnikach nauki, która bada organizmy na poziomie molekularnym, 23 września br. udaliśmy się (tj.klasa 2a biologiczno-chemiczna wraz z klasą 1c ratowniczo-sportową pod opieką pani Reginy Bigoś, pani Katarzyny Naporyoraz pani Małgorzaty Maj)na zajęcia laboratoryjne i wykłady z zakresu immunologii w ramach DFN we Wrocławiu.

Niektórzy z nas po raz pierwszy odwiedzili wyższe uczelnie we Wrocławiu: Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Uniwersytet Ekonomiczny, gdzie wysłuchaliśmy wykładu „Żywienie wspierające terapię trądziku u młodzieży”, przeprowadzonego przez dr hab.inż. Zuzannę Goluch. Dowiedzieliśmy się o przyczynach powstawania bardzo powszechnej choroby skóry u młodzieży oraz o praktycznych sposobachjak sobie z nimi radzić oraz jaką stosować dietę, aby organizm funkcjonował prawidłowo w tak młodym wieku.

Druga część dotyczyła zajęć laboratoryjnych w grupach w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.

Jeden z tematów zajęć brmiał: „Jak zidentyfikować komórki bez użycia mikroskopu?”. Poznaliśmy sposoby identyfikacji komórekza pomocą cytometrii przepływowej oraz fluorescencji.Ta metoda laboratoryjna wykorzystywana jest w badaniach naukowych i w diagnostyce klinicznej. Umożliwia ona przede wszystkim ocenę wielkości,intensywności zabarwienia i fluorescencji badanych komórek. Obserwowaliśmy komórki emitujące światło, które wcześniej poddane były działaniu czynników fluorescencyjnych.
Prezentacja była bardzo interesująca i mogliśmy poszerzyć naszą wiedzę na temat tych zjawisk fizycznych.

Wykład dotyczący „Technicznych możliwości chromatografii cieczowej wysokociśnieniowej” był również bardzo ciekawy. Metoda ta jest stosowana w analizie zarówno chemicznej, farmaceutycznej, jak i toksykologicznej. Znajduje również zastosowanie między innymi w analizie związków wielocząsteczkowych, takich jak białka czy oligosacharydy, a także w analizie związków wysokowrzących i termolabilnych, np. nukleotydów i węglowodorów.
Mogliśmy na własne oczy obejrzeć, jak działa sprzęt wykorzystywany w tej metodzie badawczej. Jako ciekawostkę zobaczyliśmy także starszą wersję chromatografu, który wcześniej jedną analizę przeprowadzał ponad 20 godzin. W porównaniu do dzisiejszego, nowocześniejszego sprzętu, który wykonywał cały proces w zaledwie kilkanaście minut, była to ogromna różnica.
Uważamy, że warto uczestniczyć w tego typu wykładach i zajęciach. Dzięki nim można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, o których być może nawet nie mieliśmy pojęcia, a zobaczenie czegoś na własne oczy jest nie tylko o wiele bardziej ciekawe, ale również prostsze do zrozumienia.

Tekst: Marcelina Bąk, Aleksandra Bodnar, Mariola Grajny, kl. 2a
Zdjęcia: pani Regina Bigoś, pani Katarzyna Napora

Copyright © 2015
5852360 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: