W pierwszym tygodniu kwietnia wziąłem udział w eliminacjach centralnych XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, do których zakwalifikowałem się po przejściu poprzednich etapów – szkolnego i dwuczęściowego okręgowego.
Pierwszy z nich wymagał napisania pracy na jeden z zaproponowanych tematów (wybrałem zagadnienie o staropolskiej prozie nowelistycznej) i przedstawieniu go szkolnej komisji. Natomiast odbywający się na Uniwersytecie Wrocławskim etap okręgowy składał się z dwóch części – pisemnej, polegającej na napisaniu pracy o literaturze i rozwiązaniu testu o języku oraz ustnej, w której odpowiadałem na pytania związane z moją pracą z etapu szkolnego.
3 kwietnia wraz z innymi uczestnikami z okręgu wrocławskiego wyjechaliśmy pociągiem do Warszawy, a następnie udaliśmy się busem do nieodległego Konstancina, gdzie nas zakwaterowano. Znajduje się tam Centrum Animacji Misyjnej – duży i piękny ośrodek ze ślicznym ogrodem. Już następnego dnia odbyła się część pisemna, można było wybrać formę rozprawki lub interpretacji porównawczej. Zdecydowałem się na interpretację porównawczą „Pieśni II” z „Ksiąg wtórych” Jana Kochanowskiego i wiersza Józefa Baki „Uwaga nędzy ludzkiej”. Po napisaniu prac mogliśmy skorzystać z czasu wolnego lub obejrzeć w warszawskim Teatrze Polonia spektakl o życiu pisarza, zatytułowany „Na czworakach”, na co zresztą się zdecydowałem.
5 kwietnia był czasem przerwy między częścią pisemną a ustną. Tego dnia odbyła się wycieczka do wspaniałego pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, wieczorem natomiast w Centrum Animacji Misyjnej miało miejsce spotkanie z Wiesławem Myśliwskim. Pisarz nie tylko mówił o swojej twórczości, stylu i technice pisarskiej, ale także o motywach występujących w dziełach i powiązanych z jego życiem.
Po spotkaniu nastąpił szczególnie emocjonujący moment – ogłoszenie wyników części pisemnej. Jak się okazało, pracę napisałem na tyle dobrze, że zakwalifikowałem się do ostatniej części OLiJP – etapu ustnego. Odbył się on 6 kwietnia w zabytkowym Pałacu Staszica w Warszawie i polegał na odpowiadaniu na pytania komisji składającej się z nauczycieli akademickich. Po zakończonej części ustnej – bardzo szczęśliwy z powodu uzyskania tytułu finalisty i tym samym zwolnienia z matury z języka polskiego z wynikiem 100% z podstawy, rozszerzenia i części ustnej – poszedłem jeszcze na krótki spacer po Krakowskim Przedmieściu. Bardzo miło wspominam pełen wrażeń pobyt w Warszawie i Konstancinie.
Zachęcam wszystkich do udziału w kolejnych edycjach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, gdyż jest to wspaniałe doświadczenie poszerzające wiedzę i umiejętności, dające możliwość kontaktu z interesującymi ludźmi, a przede wszystkim – fantastyczne intelektualne przeżycie. Cieszę się, że mogłem wziąć w nim udział. Serdecznie dziękuję pani Urszuli Zacharze za ogromne wsparcie merytoryczne i duchowe podczas przygotowań do wszystkich etapów Olimpiady.
tekst: Witold Podraza, klasa II d
zdjęcia z archiwum prywatnego Witolda Podrazy oraz https://pl-pl.facebook.com/olijppl/ |