ślubowanie pierwszoklasistów z ogólniaka
Dodane przez Administrator dnia Padziernik 02 2007 07:20:22
ślubowanie pierwszoklasistów z ogólniaka...
Więcej zdjęć...

Rozszerzona zawartość newsa
28 września 2007 r. to kolejny, już drugi, historyczny moment w murach szkoły przy Powstańców Warszawy w Ząbkowicach śl. Pierwszoklasiści Liceum Ogólnokształcącego złożyli tu ślubowanie jako piersi najmłodsi uczniowie tej szkoły. To oni zapiszą się w historii LO jako ci, którzy nie znali murów budynku przy Bohaterów Getta i wspomnienia o licealnych latach będą kojarzyć z piękną, nowoczesną szkołą w nowej siedzibie. Ale i starsi uczniowie tak znowu bardzo nie tęsknią za starym budynkiem. W ciągu miesiąca przyswoili sobie z pewnością walory widnej, obszernej, przestrzennej siedziby, a kwestią najważniejszą jest to, że pracują w niej ci sami ludzie, z którymi mieli do czynienia w ubiegłych latach. Trudne pod względem organizacyjnym pierwsze dni września są już poza nami i w tej chwili wszystko tu gra jak w zegarku. Nawet malkontenci, którzy z reguły lubią szukać przysłowiowej dziury w całym, będą mieli kłopoty z jej znalezieniem.

Data 28 września w historii Liceum Ogólnokształcącego nie jest przypadkowa. 28 września 1945 r. na Rynku w Ząbkowicach śl. w obecności władz i licznie zgromadzonych mieszkańców miasta odbyło się pierwsze ślubowanie w dziejach tej Szkoły. Warto przypomnieć tu słowa pierwszego ślubowania: Na nowo odzyskanych już wolnych ziemiach polskich Dolnego śląska w uroczystym dniu otwarcia Państwowego Gimnazjum i Liceum w Ząbkowicach śl. my, jako uczniowie tego zakładu naukowego ślubujemy uroczyście pilnie pracować, byśmy nie zrobili zawodu naszym przodkom i rodzicom i tym samym byśmy byli rozsądnymi gospodarzami tego kraju i w razie potrzeby bronili ten kraj przed wrogami.” Równie szczytne hasła padały z ust obecnych w auli pierwszoklasistów. Stanowi ich liczna rzesza skupionych w 7 klasach o różnorodnych profilach. Pani dyrektor Wiesława Kurzyńska przypomniała historię sztandaru, na który to młodzież składała swoją przysięgę. Obrósł w swoistą legendę i stanowi znaczący symbol tożsamości tej placówki. Na jednej jego stronie widnieje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, na drugiej hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Służył Szkole w latach 1946 – 1953. Ze strony władz komunistycznych został zagrożony, ale dzięki troskliwości uczniów i pracowników znalazł się w bezpiecznych rękach pallotynów i był tam przechowywany do czasu, kiedy nawiązano do dawnych tradycji. Mianowicie w listopadzie 1989 r. został uroczyście z powrotem przekazany Liceum przy Boh. Getta. W międzyczasie w 1971 r. został ufundowany inny sztandar. Jest obecnie z szacunkiem przechowywany a ślubowanie zostało przez młodzież złożone na sztandar, który ma tak długą tradycję jak historia Liceum.

Na uroczystość ślubowania przybyli zaproszeni goście: Starosta Powiatu Ząbkowickiego Ryszard Nowak, Wicestarosta Tadeusz Cymbała, ks. Wikary parafii św. Jadwigi Jan Sroka, Grono Pedagogiczne, uczniowie. Po części oficjalnej pierwszoklasiści wszystkich klas kolejno przedstawiali się, prezentując humorystyczny program na temat własnych zespołów a na koniec pokazali karykatury swoich wychowawców. Doprawdy, nie były to najpiękniejsze sylwetki, ale przecież nikt z grona nie wyszedł urażony. Wszak dużo śmiechu i miła atmosfera także należą do tradycji tej Szkoły.


Elżbieta Brylińska