Licealiści na WORLD WATER DAY 2015
Dodane przez Administrator dnia Marzec 25 2015 18:03:00

20 marca 2015 r. to data niezwyczajna – oznacza początek astronomicznej wiosny (tak długo oczekiwanej) i dzień, kiedy można było obserwować zaćmienie Słońca. A my wtedy uczestniczyliśmy w „Drzwiach otwartych” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu połączonych z „WORLD WATER DAY 2015”,

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

20 marca 2015 r. to data niezwyczajna – oznacza początek astronomicznej wiosny (tak długo oczekiwanej) i dzień, kiedy można było obserwować zaćmienie Słońca. A my wtedy uczestniczyliśmy w „Drzwiach otwartych” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu połączonych z „WORLD WATER DAY 2015”,

czyli Światowym Dniem Wody, którego współorganizatorami są Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych we Wrocławiu, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej i wiele innych instytucji.

Tego słonecznego dnia klasy biologiczno-chemiczne 1a i 2d pod opieką pani Barbary Mianowskiej i pani Reginy Bigoś udały się na wycieczkę na Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jakże udaną eskapadę zaczęliśmy od stanowiska „Ratownictwo wodne specjalistyczne”. Prowadzący bardzo ciekawie opowiadał o swoim zawodzie i sprzęcie, jakim dysponuje ratownictwo wodne, zachęcał także do zrobienia kursu ratownika.

Następnie mieliśmy trochę czasu na obejrzenie wystaw oraz prezentacji wielu studenckich kół naukowych, działających na różnych wydziałach Uniwersytetu Przyrodniczego. Byliśmy też na stoisku rekrutacyjnym, gdzie poczęstowano nas smacznymi świeżymi jabłkami.

Drzwi otwarte to wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć pracownie i laboratoria, które na co dzień dostępne są tylko dla naukowców i dla studentów. Na początku byliśmy na zajęciach prowadzonych przez profesora dr. hab. Alojzego Gryta w pracowni Instytutu Architektury Krajobrazu. Studenci pokazali nam swoje prace z modelarstwa i rzeźby, a dr Anna Borcz zachęcała nas również do uczestniczenia w nich. W Pracowni Materiałów Budowlanych pani Barbara Mianowska opowiedziała nam o różnych badaniach wytrzymałościowych, jakim poddawane są materiały budowlane.

Kolejną ciekawą prezentacją była „Odra we Wrocławiu”. W Laboratorium Wodnym Instytutu Inżynierii Środowiska pokazano nam niedawno uruchomioną, olbrzymią makietę Wrocławia z rzekami i innymi zbiornikami wodnymi. Mieliśmy okazję oglądać zasymulowaną powódź i oceniać, które miejsca ścisłego centrum Wrocławia zostaną zalane w pierwszej kolejności.

Pomiędzy prezentacjami w godzinach: 9:41, 10:50 i 12:01 mogliśmy oglądać, przez pożyczoną maskę do spawania, różne fazy zaćmienia słońca (nawet do 68 % powierzchni tarczy Słońca).

O godzinie 11:00 wszystkich zebranych w auli Jana Pawła II uczestników WORLD WATER DAY 2015 przywitał Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. dr hab. Roman Kołacz. Zwracał uwagę studentów i młodzieży na to, jak ważna jest woda w życiu człowieka oraz zachęcał do podejmowania studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym.
W krótkim popularnonaukowym wykładzie „World Water Day - Doceń wodę” prof. dr hab. inż. Andrzej Drabiński w ciekawy sposób wyjaśniał konieczność zrównoważonego rozwoju, a także podejmowania działań mających na celu ochronę wody, która ze względu na swoją dostępność w naszych warunkach klimatycznych bywa często marnotrawiona (czy wiecie, ile zużywacie wody?).
W kolejnym wystąpieniu prof. dr hab. inż. Jerzy Sobota przedstawił w różne kierunki badań nad zasobami wodnymi prowadzonymi przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Po przerwie odwiedziliśmy Laboratorium Biotechnologiczne, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak na przykład dokonuje się badania genomu roślin i przygotowanie odmian odpornych w danych warunkach.

Na koniec dostaliśmy czas wolny, kiedy mogliśmy sami zwiedzić każdy zakamarek uczelni.
Główną atrakcją okazał się udział w konkursie, w którym trzeba było odgadnąć, jakie zwierzę znajduje się na zdjęciu rentgenowskim. Oczywiście nasi uczniowie są tak zdolni, że poprawnie odpowiedzieli na wszystkie zagadki. Wygraną w konkursie było zdjęcie z żywą agamą, wężem lub pająkiem:)

tekst: Dominika Troicka, 1b
foto: pani Barbara Mianowska, pani Regina Bigoś, Dominika Troicka, 1b