„Poślubienie Ząbkowic” – popołudnie z poetą Adamem Lizakowskim
Dodane przez Administrator dnia Czerwiec 23 2014 20:11:44

"Miłość ładne słowo, kocham jeszcze ładniejsze" to fragment poematu zatytułowanego „Pani Zosia” Adama Lizakowskiego – polsko-amerykańskiego poety, prozaika, tłumacza oraz promotora kultury polskiej za granicą, który 17 czerwca 2014 r. w ząbkowickim Ratuszu zaszczycił swoją obecnością fanatyków poezji.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

"Miłość ładne słowo, kocham jeszcze ładniejsze" to fragment poematu zatytułowanego „Pani Zosia” Adama Lizakowskiego – polsko-amerykańskiego poety, prozaika, tłumacza oraz promotora kultury polskiej za granicą, który 17 czerwca 2014 r. w ząbkowickim Ratuszu zaszczycił swoją obecnością fanatyków poezji. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszego Liceum oraz Gimnazjum nr 1.

Oprócz prezentacji osoby pana Lizakowskiego, wyliczenia sukcesów i nagród mogliśmy również usłyszeć recytacje wybranych wierszy w wykonaniu gimnazjalistek.
Poeta wzbudził wśród publiczności zaskakujące wrażenia. Dało się wyczuć szczerość, pasję i poświęcenie poezji, której bezdyskusyjnie oddał całe swoje życie. Nie ukrywał zachwytu architekturą Ratusza, kontakt z tą budowlą nazwał „poślubieniem Ząbkowic”, a spotkanie autorskie „jednym z najpiękniejszych momentów w życiu”.

Warto wspomnieć o tegorocznych osiągnięciach poety, którymi są: rezolucja Chicago za promocję miasta na polu kultury oraz zwycięstwo w Polonijnym Konkursie Literackim „Jeden Dzień” (nagroda za poemat pt. „Niedziela siódmy dzień tygodnia” ).

Okazało się także, że Adam Lizakowski poznał osobiście Czesława Miłosza – jednego z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych. Przywiózł ze sobą nawet symboliczną walizkę noblisty. Oczywiście nie mogliśmy nie skorzystać z okazji i całą grupą zrobiliśmy sobie przy niej zdjęcie.

Poezja pana Lizakowskiego była na tyle zaskakująca, że Dawid Cekiera postanowił spytać samego autora o wyjaśnienie przekazu wiersza pt. „Pocztówka 28”:

Na stoliku w salonie
Na śnieżnym obrusie
W kryształowym wazonie
Białe piwonie
Z zapachem jak brzytwa po oczach

Kobieta o ładnych dłoniach
Pogryzionych ustach
Dużych sutkach
Niebieskich oczach
Je tam postawiła.


Poeta, z tego co zrozumieliśmy, sugerował odczytywać tekst dosłownie. Natomiast Daniel Moskal został zachęcony do wykorzystywania utworów jako tekstów piosenek.

Spotkanie z Adamem Lizakowskim było ciekawe i pouczające. Przekonaliśmy się, że poeci to nie osoby skromne, skryte w swoich "światach", lecz ludzie mający własny pogląd na otaczającą nas rzeczywistość, starający się ją „opowiedzieć” za pomocą wierszy.
Każdy z uczestników spotkania mógł otrzymać najnowszy tomik „Wiersze spod Krzywej Wieży” z autografem poety. Nasze LO otrzymało w prezencie dwie książki ze szczególną dedykacja autora, co można obejrzeć na zdjęciach i dotknąć osobiście u p. Agnieszki Felki w szkolnej bibliotece.

tekst: Anna Sowa, 1e
foto: Dawid Cekiera, 1e