Pierwszy raz uczestniczyliśmy w seminarium naukowym
Dodane przez Administrator dnia Grudzieñ 03 2013 20:18:33

21 listopada 2013r. nasze Liceum gościło organizatorów i uczestników seminarium naukowego na temat zachowań suicydalnych na Dolnym Śląsku.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

21 listopada 2013r. nasze Liceum gościło organizatorów i uczestników seminarium naukowego
na temat zachowań suicydalnych na Dolnym Śląsku. Seminarium zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Higieny Psychicznej, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne i Starostwo Powiatu Ząbkowickiego skierowane było do pracowników wszystkich służb socjalnych, pracowników samorządu terytorialnego, dyrektorów i pedagogów placówek oświatowych oraz kuratorów sądowych z całego powiatu. W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły: klasa o profilu biologiczno- chemicznym (III a) i społeczno- prawnym (II b ).
Seminarium zapoczÄ…tkowaÅ‚ mgr Zenon Ukleja, prezes Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej, wystÄ…pieniem na temat kryzysu podstawowych wartoÅ›ci spoÅ‚ecznych i moralnych jako istotnych przyczyn samobójstw. Mówca przytoczyÅ‚ główne tezy z wypowiedzi profesor Marii Jarosz dla „Rzeczypospolitej” (z 6 października 2013 r.), z których wynika, że w Polsce ma miejsce trwaÅ‚y wzrost liczby samobójstw. Przypadki te obejmujÄ… przede wszystkim bezrobotnych z różnych grup zawodowych, ludzi obawiajÄ…cych siÄ™ utraty pracy oraz rolników. Co zaskakujÄ…ce, znacznie rzadziej tego typu przypadki dotyczÄ… inteligentów oraz mieszkaÅ„ców dużych miast.
Kolejnym punktem seminarium była prezentacja na temat zaburzeń lękowych i depresyjnych u dzieci i młodzieży przygotowana przez panią dr n. med. Halinę Flisiak- Antonijczuk. Pani doktor, mająca na co dzień do czynienia z młodymi ludźmi, podawała przykłady takich zaburzeń oraz sposoby reagowania na nie. Zwracała uwagę na konieczność bacznego obserwowania otoczenia, bo często to, co powszechnie uznajemy za arogancję, stanowi przejaw choroby. Niezbędna jest w takim przypadku szybka pomoc i dobra diagnoza. Była to bardzo interesująca część seminarium.
Następnie inspektor Arkadiusz Szmytkowski mówił o działaniach policji w przypadku tak dramatycznych wydarzeń, jakimi są samobójstwa. Poinformował także, że w naszym powiecie ich liczba nie jest duża.
Seminarium zakończyła dyskusja tocząca się już w kuluarach i przy poczęstunku. To tu nawiązywano kontakty, ustalano zasady współpracy i starano się zaproponować dalsze działania, mające na celu uczulić społeczeństwo na konieczność niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w każdej sytuacji.

Tekst: Daria Wolan, kl.IIb
Foto: Adrianna Delikat i Jagoda Pazdioara, kl. IIIa