Przyjemne z pożytecznym
Dodane przez Administrator dnia Listopad 26 2013 17:25:55

Od września w naszym Liceum jest realizowany projekt „Granice Europy”, w którym biorą udział uczniowie klas humanistycznych, poszerzając swoją wiedzę na temat kontynentu europejskiego.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Od września w naszym Liceum jest realizowany projekt „Granice Europy”, w którym biorą udział uczniowie klas humanistycznych, poszerzając swoją wiedzę na temat kontynentu europejskiego. Zwykle zajęcia odbywają się w szkole, tym razem jednak opiekunki, panie Marzanna Tusznio i Jolanta Depczyńska, zaproponowały wyjazd do Wrocławia. Głównym celem wyprawy był wykład „Podstawy protokołu dyplomatycznego i savoir vivre”, który odbył się w Ośrodku Debaty Międzynarodowej.

Autorka prezentacji, pani Bogumiła Więcław, zastępczyni dyrektora Departamentu Protokołu Dyplomatycznego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przygotowała ciekawą prelekcję dotyczącą zasad zachowania, jakie obowiązują nie tylko w dyplomacji. Uczniowie (z klas IIb i IIIe) poznali cechy dobrze wychowanego człowieka oraz podstawowe reguły postępowania w kontaktach międzyludzkich. Okazuje się, że niektóre zachowania stanowiące normę np. dla Polaków, w innych krajach mogą być postrzegane jako brak kultury lub wręcz obraza. Dlatego tak ważne w dyplomacji (i w życiu) jest poznanie obyczajów i tradycji państwa, z którego pochodzi rozmówca. Po raz kolejny dowiedzieliśmy się, jak ważna jest mowa ciała i pierwsze wrażenie, jakie zrobimy na drugim człowieku (mamy na to 15 sekund!).

Niby powszechnie wiadomo, że ubiór powinien być dostosowany do sytuacji, ale nigdy dość przypomnienia, że w odniesieniu do pań obowiązuje zasada: „Lepiej więcej niż mniej”. Strój panów zaś musi być czysty, schludny i odprasowany, a krawat i marynarka wymagają koszuli z długim rękawem. Dopuszczalne kolory garnituru w wersji oficjalnej to czerń, granat lub szarość, a wystawianie męskiej (gołej!) łydki to po prostu popełnienie faux pas, dlatego należy nosić długie skarpety. Wyjątkiem są oczywiście sandały. Usłyszeliśmy, jak się witać, kto kogo i komu powinien przedstawić, jak nakryć stół, jakie sztućce podaje się do mięs, a jakie do ryby bądź deserów, jak zachować się przy stole, do czego służy serwetka i gdzie powinna być umieszczona. Słuchacze dowiedzieli się, jak czytać zaproszenia, co to jest casual i phubbing. Ten ostatni wyraz oznacza ignorowanie drugiej osoby poprzez korzystanie z telefonu komórkowego. Chyba każdy z nas tego doświadczył… Niedobrze świadczy też o człowieku trzymanie rąk w kieszeni podczs rozmowy, niepunktualność czy brak dyskrecji.
Niby większość z przedstawionych zasad jest nam znana, ale czy stosowana na co dzień? Czas to zmienić! A tak w ogóle, to na gafy nie ma rady, zdarzają się każdemu, ale – jak powiedziała autorka wykładu – trzeba umieć wyjść z kłopotliwej sytuacji i obrócić ją na swoją korzyść.

Tekst:Joanna Szabat, kl. II b
Foto: Kinga Krocz, kl. IIIe