Od słów przez plastykę do tańca – rzecz o artystycznych wzruszeniach
Dodane przez Administrator dnia Lipiec 01 2013 07:33:48

Wiele artystycznych wrażeń dane było przeżyć 19 czerwca 2013r. klasie 1e oraz uczniom z różnych klas naszego Liceum, którzy z opiekunkami: dyrektor Mariolą Hajduk, Magdaleną Kotowicz i Urszulą Zacharą wzięli udział w wyjeździe do Wrocławia.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Wiele artystycznych wrażeń dane było przeżyć 19 czerwca 2013r. klasie 1e oraz uczniom z różnych klas naszego Liceum, którzy z opiekunkami: dyrektor Mariolą Hajduk, Magdaleną Kotowicz i Urszulą Zacharą wzięli udział w wyjeździe do Wrocławia.

W ramach Wszechnicy Teatralnej, organizowanej przez Teatr Polski we Wrocławiu, licealiści wysłuchali wykładu współczesnej dolnośląskiej poetki Agnieszki Wolny-Hamkało na temat teatralności prozy XX-wiecznego mistrza słowa – Mirona Białoszewskiego. Poetka dzięki swojemu specyficznemu językowi i stylowi opowiadania interesująco przedstawiła twórczość polskiego lingwisty. Po wykładzie podziękowaliśmy Pani Ninie Karniej za zaproszenie na kilka wykładów Wszechnicy Teatralnej w minionym roku szkolnym.

W Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, mieszczącym się w dawnym schronie, pani przewodnik Magdalena Skowrońska opowiedziała o powstaniu tej nowoczesnej instytucji kultury i szeroko zapoznała uczestników z działalnością grupy „LUXUS”. Nazwa grupy w ironiczny sposób odnosi się do marzeń (któż ich nie ma!) o bogactwie Zachodu, które towarzyszyły obywatelom PRL w latach 80. Ich artystyczne reakcje miały formę prowokacji, czemu dali wyraz zarówno w słowach, jak i w dziełach sztuki. Estetyczne inspiracje czerpali m. in. ze stylistyki opakowań zachodnich produktów, np. Coca-Coli. Na wystawie mogliśmy obejrzeć grafikę i hybrydalne instalacje przestrzenne, podziwiając pomysłowość twórców. Widać na zdjęciach:)

Zwieńczeniem kulturalnych doznań był wieczorny spektakl Bałtyckiego Teatru Tańca pt. ,,Sen nocy letniej” w reżyserii Izadory Weiss, wystawiony na Dużej Scenie Teatru Polskiego. Szekspirowska sztuka została przeobrażona w taniec do muzyki skomponowanej przez Gorana Bregovića, która swoją różnorodnością idealnie oddała towarzyszące bohaterom emocje i namiętności. Oryginalne kostiumy zaprojektowała Gosia Baczyńska. Świetna choreografka, a jednocześnie reżyserka za pomocą widowiskowych układów tanecznych przedstawiła szeroką gamę stanów emocjonalnych: od zaciekawienia i fascynacji, poprzez miłość i namiętność aż po rozpacz, smutek i odrzucenie. Spektakl wzbudził ogromny zachwyt widzów, co odzwierciedlały długotrwałe i gromkie owacje. Namiastkę wyjątkowej atmosfery oddają fragmenty sztuki w filmie. Zobacz: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-FiwY_-TqP4

tekst: Redakcja ,,Naszej Jagiellonki” z klasy 1e
foto: Szymon Paczkowski, Alicja Otfinowska, 2b