Szkolny Kongres Praw, Wolności i Praworządności
Dodane przez Administrator dnia Grudzieñ 02 2012 18:54:45

Obchodzona 11 listopada br. 94. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę stała się pretekstem do zorganizowania nietypowego przedsięwzięcia. Był nim Szkolny Kongres Praw, Wolności i Praworządności, który odbył się 19 listopada w naszym Liceum.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Obchodzona 11 listopada br. 94. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę stała się pretekstem do zorganizowania nietypowego przedsięwzięcia. Był nim Szkolny Kongres Praw, Wolności i Praworządności, który odbył się 19 listopada w naszym Liceum.
Uroczystość rozpoczęła odÅ›piewana przez mÄ™skÄ… część klasy 1b „Pierwsza Brygada”, która przypomniaÅ‚a o rocznicy i jednoczeÅ›nie wprowadziÅ‚a w odpowiedni nastrój. Joanna Tomaszewicz ( z 1b ) krótko zarysowaÅ‚a sytuacjÄ™ paÅ„stwa polskiego po odzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci, po czym uczniowie klas IB i IIe wygÅ‚aszali wypowiedzi na tematy dotyczÄ…ce praw i demokracji, przygotowane pod kierunkiem nauczycielki wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie i historii, pani Marzanny Tusznio. Kolejno: MichaÅ‚ Stankowski, Marcin Szkaradek, Kinga Krocz, Konrad Duraj oraz Aleksandra Kasprzyk poruszali problematykÄ™ praw i praworzÄ…dnoÅ›ci, tolerancji i jej znaczenia w życiu publicznym, praw ucznia, a także bezpieczeÅ„stwa w Å›wietle wartoÅ›ci europejskich. Inni uczniowie ze wspomnianych klas (Anita GoÅ‚Ä™biowska, Krystian Burczak i Joanna Szabat) odtworzyli wypowiedzi osób znanych z życia publicznego: Magdaleny Tulli -polskiej pisarki i tÅ‚umaczki, Iwana Wyrypajewa, który jest rosyjskim aktorem, reżyserem i dramatopisarzem, oraz Doroty MasÅ‚owskiej, pisarki. W recytowanych tekstach pojawiÅ‚y siÄ™ różne spojrzenia na temat polskiej mentalnoÅ›ci i naszego stosunku do ojczyzny. UsÅ‚yszeliÅ›my także polityków mówiÄ…cych o nowoczesnym pojmowaniu patriotyzmu: Prezydenta Polski BronisÅ‚awa Komorowskiego (fragment przemówienia wygÅ‚oszonego w naszej auli podczas wizyty w ZÄ…bkowicach) oraz JarosÅ‚awa KaczyÅ„skiego (tekst pochodzÄ…cy z wykÅ‚adu).
Kongres urozmaiciÅ‚y utwory odÅ›piewane przez uczniów: Marcina Kratiuka z Ia, Krzysztofa Cwanka, Roksany Bodanko i MichaÅ‚a Duraja z Ib. Na pianinie motyw z „Lalki” brawurowo wykonaÅ‚ Konrad Duraj. WystÄ™pom towarzyszyÅ‚a prezentacja multimedialna, którÄ… przygotowaÅ‚ Przemek Dawidowicz z Ib.
„Polska jest jedna. Nie powinniÅ›my siÄ™ nawzajem przeklinać i wykluczać”, to nie tylko treść ostatniego slajdu (wypowiedź Prezydenta z 11 listopada br.), to również przesÅ‚anie dla nas wszystkich. Bo sztukÄ… jest nie tylko odzyskanie suwerennoÅ›ci, ale także jej utrzymanie oraz takie rozwijanie paÅ„stwa, aby wszyscy obywatele, niezależnie od różnic wystÄ™pujÄ…cych miÄ™dzy nimi, czuli siÄ™ dobrze i bezpiecznie. Kongres miaÅ‚ za zadanie przybliżyć uczniom podstawowe pojÄ™cia zwiÄ…zane z demokracjÄ… i spoÅ‚eczeÅ„stwem obywatelskim, skÅ‚onić do przemyÅ›leÅ„ nad tym, w czym powinna przejawiać siÄ™ patriotyczna postawa współczesnych Polaków, wzbudzić refleksjÄ™ o naszych narodowych kompleksach i sukcesach, a także pokazać różnorodność poglÄ…dów i postaw. SÄ…dzÄ…c po opiniach uczniów, speÅ‚niÅ‚ swoje zadanie. Dyrektor, pan Tomasz BÅ‚auciak podziÄ™kowaÅ‚ za przygotowanie Kongresu paniom Marzannie Tusznio i Jolancie DepczyÅ„skiej, uczniom z klas pierwszych i IIe. Mamy nadziejÄ™, że tego typu przedsiÄ™wziÄ™cia na trwaÅ‚e zagoszczÄ… w naszym Liceum.

Tekst: Estera Kubacka IIE
Foto: Joanna Depczyńska IE