PochwaÅ‚a różnorodnoÅ›ci – wieczór autorski z Janem Grzegorczykiem
Dodane przez Administrator dnia Pa¼dziernik 09 2012 15:09:20

Spotkanie autorskie z pisarzem, tÅ‚umaczem i publicystÄ… – Janem Grzegorczykiem odbyÅ‚o siÄ™ 4 października 2012 roku w restauracji „Arkady” w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich. Na wieczór zorganizowany przez koÅ‚o Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich przybyli zarówno pasjonaci jego pisarstwa, jak i pragnÄ…cy poznać osobÄ™ i twórczość...

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Spotkanie autorskie z pisarzem, tÅ‚umaczem i publicystÄ… – Janem Grzegorczykiem odbyÅ‚o siÄ™ 4 października 2012 roku w restauracji „Arkady” w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich. Na wieczór zorganizowany przez koÅ‚o Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich przybyli zarówno pasjonaci jego pisarstwa, jak i pragnÄ…cy poznać osobÄ™ i twórczość. ProwadzÄ…ca Elżbieta Horowska na poczÄ…tku przywitaÅ‚a zebranych goÅ›ci, wÅ›ród których wymieniÅ‚a burmistrza ZÄ…bkowic ÅšlÄ…skich Marcina Orzeszka, wicestarostÄ™ zÄ…bkowickiego Ryszarda Nowaka, a także szefowÄ… Biblioteki Pedagogicznej DorotÄ™ KoÅ›cik. Pani Horowska podkreÅ›liÅ‚a, że spotkanie odbyÅ‚o siÄ™ dziÄ™ki pomocy finansowej UrzÄ™du Miejskiego w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich i burmistrza Marcina Orzeszka, który chÄ™tnie wspiera przedsiÄ™wziÄ™cia kulturalno-oÅ›wiatowe.
MiÅ‚ym akcentem lokalnym rozpoczynajÄ…cym wieczór byÅ‚o wrÄ™czenie pani Barbarze KiwiÅ„skiej, znanej polonistce ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3, dorocznej nagrody Biblioteki Pedagogicznej w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich. WrÄ™czajÄ…ca wyróżnienie pani Dorota KoÅ›cik podkreÅ›liÅ‚a wyjÄ…tkowe zaangażowanie Czytelniczki, przejawiajÄ…ce siÄ™ nie tylko w wiernoÅ›ci i staÅ‚oÅ›ci wobec oferty bibliotecznej. B. KiwiÅ„ska udziela siÄ™ w Kole Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra”, gdzie m.in. zainicjowaÅ‚a warsztaty hellingerowskie.
Elżbieta Horowska rozpoczęła spotkanie od przypomnienia sylwetki twórczej Jana Grzegorczyka, autora popularnej trylogii o ksiÄ™dzu Groserze. ZacytowaÅ‚a fragmentu utworu „Cudze pole”: Książka powinna mówić sama za siebie. Autor nie może tÅ‚umaczyć, co chciaÅ‚ powiedzieć, bo z tego wniosek, że widocznie mu siÄ™ nie udaÅ‚o. Ale czasy sÄ…, jakie sÄ…. Ludzie chcÄ… mieć jedność książki i autora. ChcÄ… dotknąć nie tylko sÅ‚owa, ale tego, kto je wypowiada. Jan Grzegorczyk od razu podchwyciÅ‚ myÅ›l i poprowadziÅ‚ caÅ‚y wieczór. RozpoczÄ…Å‚ swojÄ… barwnÄ… opowieść od wspomnienia trzydziestoletniej pracy w dominikaÅ„skim wydawnictwie „W drodze”. WedÅ‚ug pisarza nazwa jest adekwatna do naszego życia, ponieważ streszcza wÅ‚aÅ›ciwe powoÅ‚anie czÅ‚owieka, który jest typem homo viator – wÄ™drowcem, niemogÄ…cym siÄ™ zatrzymać, stanąć w miejscu.
Publicysta opowiedział o swoich mistrzach, dzięki którym mógł rozwinąć się jako pisarz oraz człowiek. Pierwszym z nich był Roman Brandstaetter (zmarły 25 lat temu pisarz). Grzegorczyk przypomniał jego zdania, brzmiące jak paradoksy, np. największą wartością człowieka są sprzeczności tkwiące w nim samym; najpiękniejszą cechą ludzką jest złośliwość; wątpliwości nie szkodzą wierze. To Roman Brandstaetter zapowiedział literacką przyszłość Jana Grzegorczyka.
KolejnÄ… osobÄ… wciąż odgrywajÄ…cÄ… znaczÄ…cÄ… rolÄ™ dla pisarza jest jego przyjaciel – ojciec Jan Góra (organizatora spotkaÅ„ w Lednicy). DziÄ™ki niemu napisaÅ‚ pierwszÄ… książkÄ™ pt. „Każda dusza to inny Å›wiat”. TytuÅ‚ zaczerpniÄ™ty z „Dzienniczka” Siostry Faustyny, bÄ™dÄ…cy pochwaÅ‚Ä… różnorodnoÅ›ci, staÅ‚ siÄ™ mottem Grzegorczyka. Pisarz podkreÅ›laÅ‚, iż każdy jest inny, tym powinniÅ›my siÄ™ raczej cieszyć, a wielu z nas obawia siÄ™ swojej odmiennoÅ›ci zupeÅ‚nie niepotrzebnie.
Kolejnym mistrzem byÅ‚ ksiÄ…dz-poeta Jan Twardowski, który w życie i książki autora wniósÅ‚ wiele radoÅ›ci dziÄ™ki osobliwemu poczuciu humoru. UmierajÄ…c, powiedziaÅ‚, że widzi uÅ›miechniÄ™tÄ… twarz Boga. Przytoczone myÅ›li Jana Twardowskiego to: „komiks zbawi Å›wiat”, „Bóg ma niewyobrażalne poczucie humoru”, „Bóg jest jak wielki artysta – nie dopowiada”.
Swoistym dopełnieniem przesłania Jana Grzegorczyka wygłaszanego podczas wieczoru było wykonanie przez niego po rosyjsku ballad Bułata Okudżawy przy własnym akompaniamencie gitarowym. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami czytelników z Autorem, który chętnie wymieniał poglądy i podpisywał swoje książki.

tekst i foto: Małgorzata Lis, 3d