„SiaÅ‚a baba mak”, klasyka i współczesność, czyli poniedziaÅ‚kowy maraton w Szkole Teatralnej
Dodane przez Administrator dnia Pa¼dziernik 01 2012 09:37:12

W ramach XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 24 września klasy IIe i IIId pod opieką pań: Jolanty Depczyńskiej, Anny Grześków i Magdaleny Kotowicz wyruszyły na autokarową wycieczkę do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, filii szkoły krakowskiej...

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

W ramach XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 24 września klasy IIe i IIId pod opieką pań: Jolanty Depczyńskiej, Anny Grześków i Magdaleny Kotowicz wyruszyły na autokarową wycieczkę do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, filii szkoły krakowskiej.
Pierwszym punktem programu byÅ‚y warsztaty z emisji gÅ‚osu pt. „GÅ‚os skarbem aktora”, prowadzone przez mgr MarzenÄ™ Wojak wraz ze studentami II roku WydziaÅ‚u Lalkarskiego – MalwinÄ… i KubÄ…. OkazaÅ‚o siÄ™, że ksztaÅ‚cenie gÅ‚osu wymaga od aktora wysiÅ‚ku fizycznego. Wiele z zademonstrowanych ćwiczeÅ„ przyda siÄ™ także przyszÅ‚ym nauczycielom, prawnikom czy… kaznodziejom. Znana z dzieciÅ„stwa rymowanka „SiaÅ‚a baba mak”, wypowiadana w różnej tonacji i w rozmaitych pozycjach ciaÅ‚a znakomicie pomaga regulować oddech.
NastÄ™pnie mieliÅ›my okazjÄ™ zasiąść na widowni i obejrzeć dwa spektakle w wykonaniu studentów III i IV roku WydziaÅ‚u Aktorskiego. Pierwsza sztuka – Iwana Turgieniewa ,,MiesiÄ…c na wsi'' – przedstawiaÅ‚a scenÄ™ klasycznÄ…. W doskonaÅ‚y sposób obrazowaÅ‚a zawiÅ‚ość ludzkich uczuć. MieliÅ›my możliwość zetkniÄ™cia siÄ™ z weryzmem, czyli dosÅ‚ownoÅ›ciÄ… w sztuce, np. jeden z bohaterów paliÅ‚ fajkÄ™, a dym czuć byÅ‚o na caÅ‚ej widowni. Zarówno gra aktorów, wystrój sceny, jak i kostiumy odzwierciedlaÅ‚y realia drugiej poÅ‚owy XIX wieku. Studenci byli perfekcyjnie przygotowani przez prof. KrzesisÅ‚awÄ™ Dubiel-Hrydzewicz.
Druga sztuka zatytuÅ‚owana ,,Dwoje biednych Rumunów mówiÄ…cych po polsku'' Doroty MasÅ‚owskiej byÅ‚a scenÄ… współczesnÄ…. ObrazowaÅ‚a tandetność i bylejakość naszej rzeczywistoÅ›ci, kierowanie siÄ™ uprzedzeniami i stereotypami. Aktorzy operowali jÄ™zykiem potocznym, tak bardzo znanym niektórym z nas… Momentami ich gra przybieraÅ‚a charakter groteskowy. Studenci IV roku przygotowywali siÄ™ pod czujnym okiem dra Krzysztofa Dracza, wykÅ‚adowcy w PWST, aktora filmowego i teatralnego.
Profesorom prowadzącym zajęcia i aktorom za niezapomniane doświadczenia teatralne podziękowaliśmy symbolicznymi słonecznikami.
Mimo że nieprzyzwyczajeni jesteÅ›my do takiego swoistego maratonu, z przyjemnoÅ›ciÄ… obejrzeliÅ›my tÄ™ różnorodnÄ… propozycjÄ™ PWST we WrocÅ‚awiu. OtrzymaliÅ›my także zaproszenie na nastÄ™pny spektakl w wykonaniu studentów! Być może i wÅ›ród nas sÄ… przyszli aktorzy…

tekst: Anita Gołębiowska i Katarzyna Tomaszewska, IIe
foto: Agnieszka Dwornik i Katarzyna Sałata, IIId