Kwalifikacja do etapu centralnego LIII Olimpiady i Literatury Języka Polskiego
Dodane przez Administrator dnia Marzec 14 2023 12:45:42

4 marca w Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

4 marca w Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się część etapu ustna okręgowego LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Po części pisemnej z 76. uczestników zakwalifikowano z Dolnego Śląska tylko 24., wśród których dwóch uczniów z naszego liceum: Andrzeja Urbańskiego z klasy 3D i Mateusza Grzybowskiego z klasy 2B, którzy przygotowywali się pod doświadczonym okiem Pani Urszuli Zachary. Zadaniem olimpijczyków było udzielenie odpowiedzi na 3 pytania komisji, w skład których wchodzili pracownicy naukowi i członkowie Komitetu Okręgowego we Wrocławiu. Dotyczyły one znajomości pracy pisemnej ze wcześniejszego etapu, językoznawstwa i znajomości epok literackich.

Zgodnie z Regulaminem Komitet Okręgowy zarekomendował do etapu centralnego tuż po części ustnej tylko 13 uczestników.

Ostateczną i ogólnopolską listę uczniów zakwalifikowanych do etapu centralnego ogłosił Komitet Główny OLiJP w sobotę. Okazało się, że warunki regulaminowe w tej edycji olimpiady i próg punktowy spełniło tylko 10. uczestników z okręgu dolnośląskiego, wśród których jest Mateusz Grzybowski z wynikiem 108,5 punktu.

Finał olimpiady odbędzie się 20-22. Kwietnia 2023 r. Napisanie pracy na tym etapie powyżej 10 punktów jest warunkiem zwolnienia z trzech egzaminów maturalnych z języka polskiego i uzyskanie z każdego z nich 100%.

Tekst: Mateusz Grzybowski, kl. II B