Wyjazd na politechnikę klas 3E i 3D w dniach 09-10.02.2023.
Dodane przez Administrator dnia Marzec 08 2023 08:40:48
Album foto

W dniu 9 i 10 lutego 2023 r. klasy 3E i 3D...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

W dniu 9 i 10 lutego 2023 r. klasy 3E i 3D w ramach współpracy naszego Liceum z Politechniką Wrocławską udały się na zajęcia praktyczne i wykłady na wyżej wymienioną uczelnię.

Uczniowie wykonywali ćwiczenia w laboratorium podstaw fizyki, z którego korzystają studenci pierwszego roku. W pierwszym dniu naszej wizyty, na zajęciach prowadzonych przez pracowników politechniki uczniowie mogli zbadać doświadczalnie prawo Ohma oraz nauczyć się, jak w praktyce łączy się szeregowo i równolegle oporniki. W drugim dniu każda z grup wykonywała inne ćwiczenie: 1 - efekt fotoelektryczny, 2 - rozszerzalność temperaturowa przewodników i półprzewodników, 3 - wyznaczanie przyspieszenia grawitacyjnego za pomocą wahadła matematycznego i fizycznego.

Każdego dnia po krótkiej przerwie na drugie śniadanie, udawaliśmy się do sali wykładowej, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji dr hab. inż. Władysława Artura Woźniaka, profesora uczelni z Katedry Optyki i Fotoniki. Tematem pierwszego wykładu była elektrostatyka z elementami magnetyzmu. Pan profesor w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawił zagadnienia takie jak: ładunek elementarny, zasada zachowania ładunku, elektryzowanie ciał czy pole elektryczne. Z wykładu można było również dowiedzieć się, co to jest eksperyment myślowy w fizyce. Wykład kończył się wieloma pokazami opisującymi omawiane wcześniej zagadnienia.

Drugiego dnia wysłuchaliśmy wykładu pt.: „Polaryzacja – Kopciuszek, niedoceniana siostra interferencji i dyfrakcji.” Dzięki Panu Profesorowi dowiedzieliśmy się na czym polega zjawisko polaryzacji, jak są wykorzystywane ciekłe kryształy do budowy monitorów i jaką rolę ogrywa w nich polaryzacja światła. Poznaliśmy metody polaryzacji światła oraz dowiedzieliśmy się, jak obserwować takie światło.

Chcielibyśmy bardzo podziękować dr hab. inż. Władysławowi Arturowi Woźniakowi oraz dr inż. Annie Wróbel, koordynatorce wizyty, za umożliwienie nam pobytu na Politechnice Wrocławskiej i zadbanie, by podczas tej wizyty uczniowie jak najowocniej wykorzystali czas spędzony w murach uczelni.