Akcja czytelnicza CYTAT TYGODNIA podsumowanie I tury trzeciej edycji akcji: październik – grudzień 2022 r.
Dodane przez Administrator dnia Grudzie 22 2022 07:26:19

W I semestrze biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

W I semestrze biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą promującą książki i czytanie – CYTAT TYGODNIA. Akcja działała na takich samych zasadach, jak dotychczas. W każdy poniedziałek do wszystkich Uczniów wysyłałam przez dziennik elektroniczny Librus cytat na dany tydzień. Uczestnicy akcji odpowiedzi (autora i tytuł książki, z której pochodzi cytat) wysyłali przez dziennik elektroniczny Librus lub zgłaszali przychodząc do biblioteki. Na odpowiedzi Uczniów czekałam do końca każdego kolejnego tygodnia akcji. Jeśli prawidłowych odpowiedzi było więcej niż trzy – wówczas losowałam trzech zwycięzców tygodnia, którzy byli nagradzani ocenami bardzo dobrymi z języka polskiego! W piątki ogłaszałam zwycięzców tygodnia. Pod koniec semestru wystawiłam także wszystkim uczestnikom akcji oceny wzorowe z zachowania (ocena celująca – kategoria: aktywność czytelnicza, przedmiot godzina wychowawcza). W tym miejscu bardzo dziękuję Szanownym Polonistom: Paniom Dorocie Sikorze i Urszuli Zacharze oraz Panu Ryszardowi Morawskiemu za Ich włączenie się w akcję i zgodę na symboliczne nagradzanie Uczniów biorących udział w tej formie promowania książek i czytania.
Pierwsza część akcji trwała przez osiem tygodni: od 10 października do 9 grudnia 2022 r. Łącznie w I turze akcji udział wzięło 222 Uczniów – większość wymienionych niżej Uczniów uczestniczyła wielokrotnie w tej formie promowania czytelnictwa.

Niżej prezentuję cytaty i zwycięzców kolejnych tygodni akcji:

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIERWSZY
Następnego ranka zabraliśmy się do projektowania, szczęśliwi, że przez następne kilka dni córka szansena nie wparuje do Sali Najwyższej Pracowitości, kiedy nagle Lady Sarnai wkroczyła do środka, niezapowiedziana i nieoczekiwana. Nożyczki poleciały na podłogę, a Longhai rzucił piersiówkę za siebie, gdy wszyscy poderwaliśmy się na równe nogi.
Lady Sarnai przeszła obok nas, ubrana w białą pelerynę, całą z gołębich piór, z kołczanem szkarłatnych strzał na ramieniu i z łukiem w dłoni. Zauważyliśmy nieobecność Lorsy – dziś towarzyszyła jej tylko służka, która wyglądała, jakby wolała być gdziekolwiek indziej, tylko nie tutaj z czterema martwymi ptakami w rękach.
Kiedy Lady Sarnai stanęła i zwróciła na nas ciemne oczy, służka rzuciła po martwym ptaku na stół Norbu, Yindiego, Longhaia, a na koniec na mój. Ptak wylądował z plaśnięciem – żółte ślepia miał szeroko otwarte, a cętkowane szare skrzydła rozpostarte tak szeroko, że zajmował cały blat. Przełknęłam gulę w gardle, wspominając czarnego jastrzębia z pierwszego dnia w pałacu.
Lady Sarnai odchrząknęła.
– Życzę sobie, aby te pióra zostały wkomponowane w jedwabną szarfę dla Jego Wysokości. Będzie zakładał ją na swoją uroczystą szatę podczas wizyt w świątyni.

Prawidłowa odpowiedź to: Elizabeth Lim: Tkając świt.

Zwycięzcy pierwszego tygodnia:
Katarzyna Szmit z klasy IVC,
Natalia Ignasiak z klasy IIIA,
Alan Madej z klasy IC;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DRUGI
Dzisiaj był dzień napraw!
Misja Pathfindera zakończyła się z powodu nieznanej, krytycznej awarii lądownika. Gdy stracił kontakt z lądownikiem, nie mieli pojęcia, co się stało z Sojournerem. Może jest w lepszym stanie, niż myśleli. Może potrzebuje tylko zasilania. Zasilania, którego nie miał, ponieważ panele słoneczne były gęsto pokryte zapieczonym pyłem.
Postawiłem mały łazik na stole warsztatowym, podważyłem lewarkiem panel i zajrzałem do środka. Bateria była nieregenerowalnym ogniwem litowo-tionylowym. Wpadłem na to dzięki subtelnym wskazówkom: kształtowi złączy, grubości izolacji i temu, że było na niej napisane LiSOCl2 NON-RCHRG.
Dokładnie oczyściłem panele słoneczne, a potem wycelowałem w nie małą, giętką lampkę. Bateria dawno się wyczerpała. Ale panele mogą być w porządku. Sojourner może działać, korzystając tylko z nich. Zobaczymy, co się stanie.

Prawidłowa odpowiedź to: Andy Weir: Marsjanin.
Zwycięzcy drugiego tygodnia:
Klaudia Szczerbaniewicz z klasy IVA,
Maja Mazur z klasy IB,
Kamil Kukla z klasy IVC;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ TRZECI
Poczułam, jak świat odsuwa się ode mnie gwałtownie i wywraca na drugą stronę. Wszystko zawirowało. Ręka, którą dotknęłam ramienia Mieszka, zapiekła dotkliwie, zupełnie jakby poraził mnie prąd. Odrzuciło mnie dwa metry do tyłu. Upadłam na plecy w miękkie poszycie, dziękując w duszy bogom, że stałam bliżej gołoborza. Piskliwe barwy, które jeszcze przed chwilą widziałam, i błyszczące różnokolorowe gwiazdy zgasły. Świat był znowu normalny, spowity cieniami i mrokiem nocy.
– Gosia! – Mieszko w jednej chwili znalazł się przy mnie. Wsunął mi rękę we włosy i delikatnie uniósł moją głowę.
– Gosiu, co się stało? Słyszysz mnie?
Nie mogłam złapać tchu, czułam ucisk w piersi tam, gdzie Dagome z mojej... wizji?... halucynacji?... został ugodzony mieczem. Dotknęłam miejsca pod lewą piersią. Zabolało. Po policzkach pociekły mi łzy.
Spojrzałam na Mieszka. Na te same lodowate oczy patrzyłam, gdy widziałam mitycznego dowódcę, a później władcę Polan.
Wciąż nie mogłam oddychać.
Sięgnęłam do jego płóciennej tuniki rozchełstanej pod szyją. Szarpnęłam mocno za brzeg. Materiał rozdarł się. Zobaczyłam długą na mniej więcej pięć centymetrów bliznę tuż pod jego sercem. Przejechałam po niej palcem.
– Kim ty jesteś? – zapytałam głucho.

Prawidłowa odpowiedź to: Katarzyna Berenika Miszczuk: Szeptucha.
Zwycięzcy trzeciego tygodnia:
Hanna Pińkowska z klasy IIIB,
Marcel Bednarz z klasy IIIE,
Dominika Krupa z klasy IA;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ CZWARTY
Seweryn spodziewał się, że względnie szybko uda mu się załatwić wszystko w Zwierzyńcu i wieczorem będzie w domu. Pomylił się. Ciało przetransponowano do pobliskiego Biłgoraja, sekcja trwała do późnych godzin nocnych, a w dodatku nie udało się jej dokończyć.
Nie była to najdłuższa, w jakiej brał udział Zaorski. Zdarzało się tak, że ciągnęły się po kilkanaście godzin, z czego połowę spędzało się na analizowaniu jeszcze nieumytego i nieprzygotowanego ciała, by znaleźć wszystkie możliwe dowody.
Wrócił do Żeromic, by zażyć kilka godzin snu, a tuż po pierwszym brzasku wrócił do Biłgoraja, by dokończyć robotę. Nie udało mu się zamienić nawet słowa z Lidką, spała przez cały czas, kiedy był w domu. Zerknął tylko do jej pokoju, tyle musiało wystarczyć.
Rano pani Swietłana szeptem oznajmiła, że nie pisała się ani na ćwiczenie do upadłego „Perypetii małych Lindgrenków”, ani na zastępowanie matki diablicy, ale Zaorski zapewnił ją, że sytuacja się nie powtórzy. Mogła gadać, co chciała. Mimo że tego nie okazywała, lubiła małą – zasadniczo podobnie jak każdy, kto miał z nią do czynienia.

Prawidłowa odpowiedź to: Remigiusz Mróz: Obrazy z przeszłości.
Zwycięzcy czwartego tygodnia:
Małgorzata Borek z klasy IVA,
Julia Stanisławska z klasy IVC,
Marlena Zielińska z klasy IVC;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIĄTY
Minęły trzy tygodnie, odkąd Julia zwierzyła mi się, że jest chora. Sądząc jednak po zachowaniu Lake, którą widuję przez okno, oraz Kela, którego słucham codziennie u siebie w domu, jeszcze nic im nie powiedziała. Rozmawiałem z Julią kilka razy, ale jedynie mijając ją przed domem. Wygląda na to, że nie ma ochoty do tego wracać, więc rozumiem, że powinienem to uszanować.
Nie mogę natomiast powiedzieć, żeby obecność Lake na trzeciej lekcji w jakimkolwiek stopniu stała się dla mnie czymś łatwiejszym. Nauczyłem się, jak sobie z tym radzić, i staram się skupiać bardziej na tym, co mam do przekazania klasie, ale fakt, że każdego dnia widzę ją siedzącą zaledwie kilka kroków ode mnie, emocjonalnie działa na mnie tak samo. Za każdym razem, gdy Lake rano wchodzi do klasy, staram się znaleźć jakieś oznaki czy wskazówki świadczące o tym, że Julia w końcu jej o wszystkim powiedziała, ale Lake wciąż wygląda tak samo.

Prawidłowa odpowiedź to: Colleen Hoover: This girl.
Zwycięzcy piątego tygodnia:
Alicja Szłapa z klasy IIIB,
Patrycja Obrał z klasy IVD,
Emanuel Czajkowski z klasy IA;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SZÓSTY
Następne dni zlały się w niewyraźny ciąg niewygód i wyczerpania. Trzymaliśmy się z dala od Vy, podróżowaliśmy bocznymi drogami i wąskimi ścieżkami myśliwych tak szybko, jak pozwalały na to wzgórza i zdradziecki niekiedy teren. Straciłam orientację, gdzie się znajdujemy i jak daleko zajechaliśmy.
Po pierwszym dniu Zmrocz i ja jechaliśmy już osobno, ale odkryłam, że zawsze jestem świadoma tego, gdzie znajduje się w kolumnie jeźdźców. Nie odezwał się do mnie słowem i w miarę jak mijały godziny i dni, zaczęłam się martwić, że w jakiś sposób go obraziłam. (Chociaż zważywszy, jak mało rozmawialiśmy, nie bardzo wiedziałam, jak zdołałabym tego dokonać). Choć czasem przyłapywałam go na tym, że patrzy na mnie; jego spojrzenie było chłodne i nieodgadnione.

Prawidłowa odpowiedź to: Leigh Bardugo: Cień i kość.
Zwycięzcy szóstego tygodnia:
Ewa Kałuża z klasy IID,
Marlena Zielińska z klasy IVC,
Max Maślach z klasy IIIB;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SIÓDMY
Na nagraniach nie widać było jej dokładnie, ale z pewnością przypominała na nich bardziej siebie. A przynajmniej tę wersję, którą miałem w pamięci. Ewa, która pojawiła się nagle pod mostem Pajęczym, była zupełnie inna. Zmieniła kolor włosów, owal jej twarzy różnił się od tego, który znałem, nosiła ubranie zupełnie do niej niepasujące i nie pachniała tak, jak pamiętałem. Jej wzrok wydawał się obcy, mowa ciała zupełnie niezrozumiała, a sposób poruszania się - sztuczny i pozowany. Jedyne, co rozpoznawałem, to usta. Znałem doskonale ich obrys, każdy szczegół i każdą niedoskonałość. Podniosłem się powoli, ale zaraz nogi się pode mną ugięły. Ojciec Antoni przytrzymał mnie i mówił coś, czego nie rozumiałem. [...] Patrzyłem na Ewę, widziałem, że porusza ustami, ale żadne słowa do mnie nie docierały. Dopiero po chwili z tego, co mówiła, zaczęło przebijać się to jedno, dobrze mi znane słowo. Tygrysie.
Prawidłowa odpowiedź to: Remigiusz Mróz: Nieodgadniona.
Zwycięzcy siódmego tygodnia:
Maryla Gondek z klasy IIA,
Szymon Ostrowski z klasy IIIE,
Gracjan Nowak z klasy IVD;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ ÓSMY
Zadzwoniły dzwony na jutrznię i Wasia obudziła się gwałtownie, oszołomiona snami. Dusiła się pod ciężkim przykryciem. Niczym zwierzę w pułapce, nie wiedziała, kiedy poderwała się na nogi, a poranny chłód sprawił, że prędko oprzytomniała.
Kiedy wyłoniła się z chaty Saszy, była już w kapturze i marzyła o kąpieli. Dziedziniec klasztorny tętnił życiem. Mężczyźni i kobiety biegali tam i z powrotem, krzycząc, sprzeczając się i – uświadomiła sobie – pakując. Niebezpieczeństwo minęło, wieśniacy wracali do domów. Kury wsadzano do skrzynek, popędzano krowy, rozdawano klapsy dzieciom i gaszono ogniska.
No tak, to oczywiste, że wracają do domów. Wszystko jest już dobrze. Wytropili kryjówkę bandytów. Wycięli ich w pień, prawda? Wasia odsunęła od siebie myśl o zaginionym herszcie.

Prawidłowa odpowiedź to: Katherine Arden: Dziewczyna z wieży.

Zwycięzcy ósmego tygodnia:
Magdalena Grabalska z klasy IA,
Daria Stachurska z klasy IIB,
Jakub Plata z klasy IIIE;

Zwycięzcom serdecznie gratuluję! Gratuluję również wszystkim 222 Uczestnikom akcji czytelniczej!
Niżej prezentuję nazwiska wszystkich Uczestników I tury tegorocznej, trzeciej edycji akcji CYTAT TYGODNIA:
Klasa IA:
Emanuel Czajkowski, Julia Gnusowska, Magdalena Grabalska, Magdalena Kałużyńska, Julia Kawa, Dominika Krupa, Kornelia Kuźniak, Maria Łojowska, Anna Moczulewska, Maja Pasternak, Aleksandra Rydz.
Klasa IB:
Kacper Hawliczek, Julia Malinowska, Maja Mazur, Małgorzata Pietrykiewicz, Oskar Sikora, Konrad Staniak, Magdalena Wójcik.

Klasa IC:
Alan Madej.

Klasa ID:
Lena Bedri, Mikołaj Buk, Wiktoria Plata.

Klasa IE:
-

Klasa IIA:
Oliwia Białokryty, Maja Bulanda, Maryla Gondek, Jakub Kazieńko, Mateusz Kuchejda, Nikola Łuczak.

Klasa IIB:
Martyna Malinowska, Daria Stachurska, Mateusz Świątek, Julia Tokarska, Oliwia Zawierucha.

Klasa IIC:
Wiktoria Dominikowska.

Klasa IID:
Ewa Kałuża, Kalina Krawczyk, Mateusz Łata, Michał Polichoński, Adam Smykla.

Klasa IIIA:
Katarzyna Błauciak, Anna Hrabczak, Natalia Ignasiak, Hanna Rusnak, Wiktoria Sarzyńska.

Klasa IIIB:
Gracjana Dziopa, Wiktoria Gutowska, Julia Jankoić, Max Maślach, Hubert Mączka, Klaudia Pawliczak, Hanna Pińkowska, Nikola Skiba, Zuzanna Smykla, Kornelia Sowa, Alicja Szłapa, Patryk Wojtas.

Klasa IIIC:
Natalia Bulanda, Wiktoria Wadyl.

Klasa IIID:
Mateusz Dębiński, Martyna Piątek, Karina Służyńska.

Klasa IIIE:
Marcel Bednarz, Szymon Ostrowski, Jakub Plata.

Klasa IVA: Małgorzata Borek, Katarzyna Ciapka, Jakub Golec, Amelia Grzesińska, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Klaudia Szczerbaniewicz;

Klasa IVB: Dawid Logvinov, Julia Pater, Natalia Sopuch, Oliwia Staniucha, Liwia Tokaruk;

Klasa IVC: Ewa Cichoń, Martyna Korol, Kamil Kulka, Aleksandra Moszowska, Beniamin Obrzut, Julia Stanisławska, Katarzyna Szmit, Weronika Szymczak, Marlena Zielińska;

Klasa IVD: Kamil Górak, Kacper Maj, Gracjan Nowak, Patrycja Obrał, Jan Żarnecki;

Wszystkim Uczestnikom akcji CYTAT TYGODNIA jeszcze raz serdecznie dziękuję za promowanie czytania i książek. Akcja nie kończy się. Zapraszam ponownie do zabawy! II tura tegorocznej, III edycji akcji CYTAT TYGODNIA już w marcu 2023r. (dokładnie 6. marca 2023 r.).


Agnieszka Felka
Biblioteka Liceum