Ile książek przeczytaliśmy w r. szk. 2021/2022?
Dodane przez Administrator dnia Padziernik 04 2022 09:00:04

Ubiegły rok szkolny upłynął spokojniej niż lata wcześniejsze...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa


Ubiegły rok szkolny upłynął spokojniej niż lata wcześniejsze, zdominowane nauką zdalną. Wszyscy Czytelnicy mieli lepszy dostęp książek. Nie musiałam też zbyt często wspierać Uczniów wypożyczeniami zdalnymi książek w wersjach elektronicznych. Był to rok szczególny – pod względem ilości wypożyczonych książek – co oczywiście bardzo cieszy. W porównaniu do r.szk. 2020/2021 wypożyczyliśmy ponad tysiąc książek więcej! Na tak wysoką aktywność czytelniczą na pewno złożyło się kilka czynników, w tym nauka stacjonarna, a także bardzo duża ilość nowości, które pojawiły się w naszej bibliotece. Zakup nowych książek był możliwy dzięki dofinansowaniom dwukrotnie pozyskanym przez naszą szkołę: w lipcu 2020 r. i w kwietniu 2022 r. w ramach dotacji z Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Sądząc po ilości wypożyczeń mogę stwierdzić, że książki które zakupiłam do naszej biblioteki, przypadły Czytelnikom do gustu. Planując zakupy uwzględniałam realne oczekiwania i upodobania Czytelników (były to informacje z ankiet MOJE ŻYCIE – MOJE KSIĄŻKI – o udzielenie odpowiedzi na pytania ankiety prosiłam przy każdej z dotacji całą społeczność szkolną).
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że obecny rok szkolny będzie przebiegał spokojnie i Czytelnicy będą równie chętnie korzystać z biblioteki, w której książki cały czas na Was czekają.
W roku szkolnym 2021/2022 wypożyczenia przedstawiały się następująco: łącznie Czytelnicy – Uczniowie, Nauczyciele i inni Pracownicy szkoły – wypożyczyli 2721 książek. Uczniowie wypożyczyli – i mam nadzieję, że przeczytali – 2484 książki.
Przejdźmy do rankingu wypożyczeń według poszczególnych klas. – UWAGA! Zastosowałam ubiegłoroczne oznaczenia klas!
W r.szk. 2021/2022 „czytelniczo” zdecydowanie prowadziły klasy: IIB, IIIC i ID. Gratuluję!

Ranking wypożyczeń w r. szk. 2021-2022 wygląda następująco (zastosowałam ubiegłoroczne oznaczenia klas):
1. miejsce – II B 216 książek
2. miejsce – III C 208 książek

3. miejsce – I D 199 książek
4. miejsce – I B 182 książki
5. miejsce – III b 177 książek
6. miejsce – I A 176 książek
7. miejsce – II A 159 książek
8. miejsce – I C 158 książek
9. miejsce – III A 155 książek
10. miejsce – II D 147 książek
11. miejsce – III B 137 książek
12. miejsce – III a 125 książek
13. miejsce – III d 123 książki
14. miejsce – II C 104 książki
15. miejsce – III D 95 książek
16. miejsce – III c 66 książek
17. miejsce – II E 57 książek

Najbardziej aktywnymi Czytelnikami w naszej szkole w r.szk. 2021/2022 byli: Natalia Dominikowska z kl. IIA (wypożyczyła 44 książki), Filip Gryk-Waloszek kl. IC (wypożyczył 30 książek) oraz Gracjana Dziopa z kl. IIB (wypożyczyła 26 książek). Serdecznie gratuluję!!!

Zapraszam Drogich Czytelników do biblioteki szkolnej! Już przy wejściu do biblioteki wita Was kącik „Przeczytaj mnie” z różnościami – NOWOŚCIAMI, zakupionymi z funduszy pozyskanych z obu dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!
Już wkrótce na stronie szkoły ukażą się kolejne zachęty czytelnicze w cyklu NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ, w których przedstawię książki zakupione w ciągu ostatnich dwóch lat – jestem przekonana, ze względu na ich wielką różnorodność, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie!

Polecam – przy wyszukiwaniu potrzebnej literatury – korzystanie z katalogu zbiorów naszej biblioteki znajdującego się na stronie: www.zabkowicesl-lo.sowa.pl (lub dostęp: KATALOGI ZBIORÓW w zakładce BIBLIOTEKA na stronie szkoły: www.lozabkowice.pl).

Zapraszam do udziału w akcjach czytelniczych organizowanych przez bibliotekę, np. już wkrótce rozpocznie się tegoroczna, III edycja akcji CYTAT TYGODNIA (I tura tegorocznej edycji trwać będzie od października do grudnia 2022 r.; II tura od marca do końca kwietnia 2023 r.). Szczegóły dotyczące tej akcji wyślę do wszystkich przez dziennik Librus – ogłoszenia oraz teksty kolejnych cytatów wywieszone będą także w bibliotece. Już wkrótce rozpocznie się III edycja konkursu czytelniczego #KSIĄŻKA W OBIEKTYWIE, w ramach którego każdy uczestnik może, w jednej z trzech form (sleeveface, czyli ubierz się w książkę, selfie z książką lub książka w ciekawej aranżacji), zaprezentować fotografię inspirowaną książką promując w ten sposób książkę i czytanie. Przed nami także II edycja akcji czytelniczej #CZYTAM, WIĘC PISZĘ, w której każdy może zarekomendować książkę/książki (autorskie recenzje).
Zachęcam również do udziału w warsztatach czytelniczych, np. na temat: szybkiego czytania, metod skutecznego uczenia się i zapamiętywania, tworzenia map myśli jako metody notowania nielinearnego i uczenia się, kaligrafii „Pięknie piszę, więc pięknie czytam”, grafologii „Charakter pisma – Twój charakter?”, uzdolnień i predyspozycji, zmysłu dominującego i ich znaczenia dla efektywnego uczenia się, prawa autorskiego i wielu innych zajęciach, które mogę zorganizować w bibliotece, jeśli tylko będą chętni. Zachęcam również osoby zainteresowane do udziału w zajęciach warsztatowych: filozoficznych, recytatorskich, teatralnych.
Ponieważ nadeszła już jesień, wkrótce zaproszę wszystkich na jesienno-zimowy KIERMASZ KSIĄŻKI UŻYWANEJ – KSIĄŻKOWY SECOND-HANDE!

Pozdrawiam z biblioteki szkolnej i życzę wszystkim dużo zdrowia i optymizmu.

Agnieszka Felka