Złote Pióro Ząbkowickiej Książnicy
Dodane przez Administrator dnia Marzec 16 2022 10:24:47

W Dzień Języka Polskiego 24 lutego 2022 r. ...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

W Dzień Języka Polskiego 24 lutego 2022 r. w Bibliotece Miejskiej im. Księgi Henrykowskiej odbyło się dyktando ortograficzne, które miało wyłonić spośród mieszkańców gminy Mistrza Ortografii. Uczniowie Naszego Liceum oraz Zespołu Szkół Zawodowych zmierzyli się z naszpikowanym nieoczywistymi wyrazami tekstem autorstwa pani Marii Kurzyp, której dyktanda od lat łamią głowy i pióra ząbkowiczanom.

Słowa takie jak: „welwiczia”, „urzet”, „pseudoarystokrata” i „super-Polak” to zaledwie nieliczne spośród wszystkich pułapek językowych. Mimo że dyktando nie było długie i zawierało fragmenty dyktand z poprzednich lat, sporym wyzwaniem okazało się sprostanie poprawnej pisowni podchwytliwych wyrazów. Po długiej umysłowej batalii z długopisem zakończyliśmy pisanie i nie minął kwadrans, a już wyłoniono zwycięzcę. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że popełniłem najmniejszą liczbę błędów, jednocześnie uzyskując tytuł Ząbkowickiego Mistrza Ortografii.

Z przyjemnością zmierzyłem się z innymi uczniami Liceum. Dziękuję Pani Urszuli Zacharze za zaangażowanie mnie w konkurs. Obyśmy zawsze pamiętali o wartości języka w naszym życiu!

Zdjęcia z konkursu można zobaczyć pod adresem:

http://zabkowice.express-miejski.pl/galeria/17494-22,konkurs-ortograficzny-o-zlote-pioro-zabkowickiej-ksiaznicy


Tekst: Andrzej Urbański, kl. 2D