Lekcja inna niż wszystkie!
Dodane przez Administrator dnia Wrzesie 23 2021 10:04:05
Album foto

Dnia 9 września 2021r. mieliśmy zaszczyt ...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

Dnia 9 września 2021r. mieliśmy zaszczyt wraz ze starszymi klasami biologiczno- chemicznymi oraz naszymi wspaniałymi wychowawczyniami, odwiedzić Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Delfin przy ulicy Rzecznej w Ząbkowicach Śląskich. Tę nietypową lekcję edukacyjną zorganizowały panie: Anna Pajdak, Aneta Szaczkowska oraz Edyta Tyrcz w ramach realizacji Programu Ekologicznego realizowanego w naszym Liceum. W Oczyszczalni Ścieków mogliśmy szczegółowo zapoznać się z procesem technologicznym oczyszczania ścieków w naszym mieście. Po zakładzie oprowadzała nas Kierownik Oczyszczalni - pani Anna Chajko, która opowiedziała nam o działaniu jednostki oraz Laborant - pan Artur Kozłowski, który przybliżył nam stronę chemiczną procesu oczyszczania ścieków.
Dowiedzieliśmy się, że do pełnego oczyszczenia ścieków potrzebne są dwa procesy: mechaniczny i biologiczny. Wszystko zaczyna się w kratowni, gdzie nieczystości przechodzą przez dwie kraty wyłapujące większe odpady. Czasami można tam znaleźć bardzo dziwne rzeczy, m.in ubrania i sprzęt elektroniczny. Takie pierwsze odpady nazywane są skratkami. Z kratowni ścieki przepływają przez piaskownik, gdzie następuje dokładna filtracja piaskiem. W komorze pomiarowej mierzy się natężenie przepływu ścieków, które następnie docierają do przepompowni, gdzie ok. 2000 m3 dziennie jest przepompowywane przed procesami biologicznymi. Następnie ścieki przepływają do osadnika wstępnego, gdzie po chwili poddawane są defosforylacji, nitryfikacji i denitryfikacji. Te trzy procesy możliwe są dzięki bakteriom, które oczyszczają kanalizację ze szkodliwych pierwiastków: azotu, węgla i fosforu. Wspomniane bakterie często bierze się od istniejących już oczyszczalni lub z czasem same się wytwarzają. Oczyszczone już ścieki trafiają do dwóch otwartych komór fermentacyjnych, a następnie do stacji odwadniania. W ten sposób powstają dwa produkty: czysta woda oraz odpad, który następnie się suszy i może być sprzedawany jako nawóz. Woda jest czysta i zostaje wypuszczona do rzeki Budzówki.
Końcowym etapem naszego intensywnego zwiedzania oczyszczalni, była wizyta w laboratorium chemicznym. Pan Artur omówił poszczególne procesy analizy ilościowej i jakościowej wody. Dowiedzieliśmy się m.in. jak bada się zawartość azotu i fosforu oraz natlenienie wody. Mieliśmy także możliwość obejrzenia pod mikroskopem jak wyglądają orzęski, do których zaliczamy m. in. pantofelka, didinium czy wirczyka.
Serdecznie dziękujemy Pani Kierownik Annie Chajko oraz Panu Arturowi, którzy z pasją przedstawiali nam tajniki swojej pracy i cierpliwie odpowiadali na nasze pytania. Wszyscy zmęczeni (na wycieczce pokonaliśmy prawie10000 kroków), ale zarazem szczęśliwi i pełni nowej, cennej wiedzy wróciliśmy do szkoły.

Tekst: Katarzyna Tuła 2A
Foto: Wiktoria Sarzyńska 2A, Dominika Jurkowska 3A, Klaudia Berdychowska 3A, Marianna Zięba 3A,