Nietypowa edycja Narodowego Czytania
Dodane przez Administrator dnia Wrzesie 29 2020 10:53:50
Album foto

„Miłość – to światło, to niebo, to życie!” ...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

„Miłość – to światło, to niebo, to życie!” (Filon - „Balladyna” Juliusz Słowacki)

„Balladyna” Juliusza Słowackiego została lekturą dziewiątej edycji Narodowego Czytania, które miało miejsce w pierwszych dniach września 2020 r. w naszej Szkole. Odbyło się w ono w zupełnie inny sposób niż poprzednie odsłony.

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. Sytuacja pandemii wpłynęła na wszystkie organizowane wydarzenia, nie tylko w Polsce. W związku z powyższym Narodowe Czytanie przeprowadzono w odmiennym stylu. Panie polonistki: pani Jolanta Depczyńska, pani Dorota Sikora i pani Urszula Zachara przygotowały fragmenty utworu Juliusza Słowackiego do odczytania w gabinetach.
Głównym celem spotkania było to, aby uczniowie najbardziej mogli przeżywać treść czytanych słów wieszcza i uświadomić sobie na przykład, do czego prowadzi rywalizacja o miłość i władzę.

Uczennice klasy III b: Karolina Karpiak, Kamila Leśniak oraz Paulina Hozner w niezwykły sposób odtworzyły fragmenty „Balladyny”. Operatorem kamery była i zdjęcia wykonała Wiktoria Grabowska. W tej edycji zadebiutowali również uczniowie klasy I D, którzy ambitnie wcielili się w role Balladyny, Aliny i Wdowy (Zofia Bocian, Zuzanna Kustra, Karina Służyńska). Klasa II B (Natalia Nowak, Dawid Logvinov, Kacper Żurek i Artur Zażycki) w nietuzinkowy sposób odegrała role głównych bohaterów i dzięki temu, mogliśmy przenieść się w świat lektury. W wydarzeniu wzięła udział także klasa II D. Martyna Trojnar, Barbara Gwóźdź, Natalia Czyżewska i Błażej Gniadek, czytając fragmenty utworu, wywołali niebywałe emocje u kolegów i koleżanek z klasy. W 2A interpretacją zachwycił Kuba Golec wspomagany przez Jadzię Tomaszewską, w 2C pojawiły się elementy pantomimy w wykonaniu Oli Moszowskiej i Ewy Cichoń. Maja Krasnodębska, Julia Krajewska, Julia Jankojć, Klaudia Niemiec, Hubert Mączka i Adam Barylak z IB sugestywnie wcielili się w role, podobnie jak Nikola Cieślik i Oliwia Szmucer z IId. W IE słuchano Dominiki Bartyzel, Szymona Lisa, Mateusza Zapotocznego i Mileny Maryniak. Kasia Błauciak, Natalia Dominikowska, Antoni Ruszkowski, Wiktoria Sarzyńska, Kasia Tuła i Oliwia Żytkowicz umilili czas fragmentami dzieła klasie IA. Natomiast w 2c role z dramatu odegrali: Eliza Oleasz, Marcel Chrobak, Julia Hryniszak i Julia Mieczkowska.
Wszystkie odczytania zostały nagrane i zamieszczone na szkolnym Facebooku. Zapraszamy do oglądania!!!

Tekst i foto: Wiktoria Grabowska kl. III b Foto i filmy: Dominika Bors kl. IId, Katarzyna Golis kl. IIA, Weronika Szymczak kl. IIC, Kamil Pióro kl. 2B, Klaudia Niemiec i Klaudia Pawliczak kl. IB, Kamil Kostyszyn kl. IE, Hubert Urban kl. IA, Andrzej Urbański kl.I D, Weronika Hajdamowicz kl. IIc