ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z CHEMII - "Doświadczenia z pasją"
Dodane przez Administrator dnia Czerwiec 17 2020 08:01:29
Album foto

Jeszcze przed epidemią, co tydzień w poniedziałki...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

Jeszcze przed epidemią, co tydzień w poniedziałki, cała nasza grupa projektowa spotykała się w laboratorium chemicznym, gdzie mieliśmy możliwość wykonywania przeróżnych doświadczeń chemicznych, które bez wątpienia przydadzą nam się na egzaminie maturalnym. W trakcie projektu trzykrotnie pisałyśmy test sprawdzający naszą wiedzę. Dzięki pani Annie Pajdak, która starała się wszystkie poruszane tematy zrozumiale i na spokojnie nam wysłumaczyć, nasza teraźniejsza wiedza jest co najmniej 10x większa niż ta, którą posiadałyśmy przed zajęciami! Każdy z nas prowadził zeszyt laboratoryjny, w którym opisywaliśmy przebieg doświadczeń, notowałyśmy obserwacje, reakcje oraz wnioski. Zajęcia te dały nam możliwość ujrzenia, krok po kroku, na własne oczy zachodzące zmiany podczas reakcji. Uświadomiły nam również, że reakcje i zjawiska chemiczne zachodzące w naszym otoczeniu wcale nie są takie straszne, a chemia nie tak trudna do zrozumienia! Aby te obrazy zostały na dłużej w naszej pamięci, każde zajęcia udokumentowałyśmy na zdjęciach. Daje nam to możliwość szybkiego powtórzenia przed egzaminem maturalnym wszystkich poznanych wiadomości, spoglądając jedynie na zdjęcia i otwierając zeszyty. Na zdjęciach, które zamieszczamy w załączniku, każy może zobaczyć, że projekt dał nam bardzo dużo możliwości, jak i radości. Każdy z nas czuje się już dużo pewniej w zmaganiach z tą fascynującą dziedziną nauki, jaką jest chemia, a co ważnejsze już nie boimy, się aż tak bardzo, matury! Przed każdym wykonywanym przez nas doświadczeniem mieliśmy obowiązek założenia białych fartuchów, okularów i rękawiczek ochronnych, co zabezpieczało nas przed ewentualnymi negatywnymi skutkami wykonywanych przez nas doświadczeń i zachodzących w probówkach reakcji. Jednocześnie dawało nam to możliwość, choć przez chwilę, poczuć się jak prawdziwi chemicy oraz zmotywowało nas do jeszcze większej nauki.

Niestety w marcu, ze względu na sytuację epidemiologiczną, odebrana została nam możliwość dalszego uczestnictwa w zajęciach laboratoryjnych. Zostały one przeniesione na platformę Discord i tam prowadzone były aż do początku czerwca w formie nauki zdalnej. W takiej wersji zajęcia projektowe wyglądały całkowicie inaczej niż w szkole, jednak były równie ciekawe i interesujące. Co tydzień każdy z nas pośwęcał dwie godziny, by pod okiem pani Anny Pajdak móc dalej rozwijać swoją wiedzę i zagłębiać się w świecie doświadczeń oraz obliczeń chemicznym. Na każdym spotkaniu oglądałyśmy wiele filmów przedstawiających doświadczenia, których w tej sytuacji niestety nie mogłyśmy same wykonywać. Mimo, że nie wykonywałyśmy ich samodzielnie w laboratorium chemicznym, to sposób przedstawienia i omówienia w ogromnym stopniu przybliżyły nam zagadanienia, które były tematem danych zajęć. W trakcie projektu rozwiązaliśmy też bardzooo dużo zadań obliczeniowych przygotowujących nas do egzaminu maturalnego.

Zajęcia dały nam ogromne możliwości i wszyscy bardzo się cieszymy, że mieliśmy możliwość uczestniczenia w projekcie. Nasza wiedza w znacznym stopniu została poszerzona o wiedzę z zakresu chemii organicznej, jak i nieorganicznej. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to, czego nauczyłyśmy się na projekcie na długo pozostanie w naszych głowach i umożliwi łatwiejsze i szybsze zrozumienie zagadnień, które będą poruszane na naszych planowych lekcjach chemii. Jesteśmy bardzo zadowolone, że mogłyśmy miło spędzać czas w dobrym i zdolnym TOWARZYSTWIE, a przy okazji wiele się nauczyć!

Tekst: Madzia Szaczkowska, Wiktoria Polasińska, Martyna Rogalska, klasa 2a
Foto: W. Polasińska, A. Bartkiewicz, K. Gancarz, K. Cichoń, klasa 2a