Wymiana polsko-niemiecka –Poczdam
Dodane przez Administrator dnia Stycze 14 2020 09:28:29
Jak co roku, w naszym Liceum...

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Jak co roku, w naszym Liceum pani Anna Grześków razem z panią Agnieszką Pochwatko zorganizowały wymianę polsko-niemiecką. Tym razem było to 5 dni w Poczdamie spędzonych wspólnie z naszymi rówieśnikami z Niemiec.
Droga rozpoczęła się rankiem 18 listopada. W busie jechali uczniowie klas 1B, 2b, 2c oraz 2d i oczywiście panie nauczycielki. Po 6 godzinach dotarliśmy na miejsce, gdzie oczekiwała już grupa niemiecka. Po przywitaniu i zajęciach integracyjnych przyszedł czas
na podział zadań. Nasi tłumacze i organizatorzy przedstawili nam wymagania. Musieliśmy przygotowywać w grupach posiłki dla ok. 40 osób, każda ekipa przynajmniej raz. Na zakup produktów w pobliskim sklepie otrzymywaliśmy 50 €.
Każde zajęcia trwały 6 godzin dziennie. Doba kończyła się wtedy, gdy nauczyciele robili obchód po pokojach i wyganiali wszystkich do łóżek.
Motywem przewodnim wymiany był temat 30. rocznicy zburzenia muru berlińskiego, stąd wspólne prace w grupach o życiu w trakcie i po II wojnie światowej w obydwu naszych krajach. Oprócz tego uczestniczyliśmy w grach miejskich – w ten sposób aktywnie spędzaliśmy czas, mając przy tym chwilę na zakupy.
Odbyliśmy także wycieczkę do Berlina, gdzie mogliśmy zobaczyć na żywo pozostałości dawnej granicy między obydwiema częściami Niemiec. Odwiedziliśmy Miejsce Pamięci Muru Berlińskiego. Dzięki pani Grześków nie ominęła nas możliwość sesji zdjęciowej przy takich zabytkach jak Brama Brandenburska czy Reichstag.
W Poczdamie zwiedziliśmy również pałac Cecilienhof. Spacerowaliśmy także po pięknym parku i przejechaliśmy się komunikacją miejską.
Piątek był dniem powrotu. Po posprzątaniu pokoi i podziękowaniu organizatorom mogliśmy spróbować ogromnej, prostokątnej pizzy, którą dla nas zamówili. Nastąpiły pożegnania i ruszyliśmy w drogę powrotną do Ząbkowic Śląskich.
Wymiana to ciekawe doświadczenie, które umożliwia poznanie ludzi z zagranicy, zetknięcie się z obcym językiem, poczucie odpowiedzialności podczas przygotowywania posiłków dla sporej grupy osób. Nigdy nie można się nudzić, szczególnie świętując zieloną noc, po której wszyscy chodzą niewyspani.
Dziękujemy naszym Paniom za wspólną wycieczkę, dzięki której mogliśmy nabyć nowe umiejętności oraz na chwilę oderwać się od codzienności. Liczymy na kolejne wspólne przygody!

Tekst: Katarzyna Kubacka, klasa 2b
Foto: pani Agnieszka Pochwatko