Licealista z pasją – Michał Zięba o patrzeniu w niebo
Dodane przez Administrator dnia Listopad 22 2019 09:06:45

Astrofotografia to dziedzina, która zajmuje się zdjęciami sfery niebieskiej oraz wszystkich występujących na niej obiektów, takich jak np. planety, galaktyki czy mgławice.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Astrofotografia to dziedzina, która zajmuje się zdjęciami sfery niebieskiej oraz wszystkich występujących na niej obiektów, takich jak np. planety, galaktyki czy mgławice. Astrofotografię wykorzystuje się często, by ujrzeć ciała niebieskie zbyt słabe do oglądania gołym okiem bądź za pomocą niewielkich teleskopów. Zastosowanie długiego czasu ekspozycji umożliwia zebranie na jednej kliszy fotograficznej lub innym elemencie światłoczułym wszystkich fotonów padających z danego obszaru nieba nawet przez kilka godzin.
Od bardzo dawna interesuję się astronomią i fotografią, więc zacząłem robić zdjęcia nieba w nocy. Niestety, moje możliwości nie pozwalają na nic więcej niż fotografowanie Księżyca czy tworzenie długich ekspozycji nieba. Fotografuję tylko telefonem ze swojego ogrodu. Co śmieszne, zdjęcia wykonuję lornetką o przybliżeniu 8x30, która ma już xlat, a to nie gwarantuje za dobrej jakości. Zdjęcie „torów gwiazd” naświetlało się ponad 3 godziny. Fotografowałem takie zjawiska jak zaćmienie Księżyca 28 lipca 2018 roku czy deszcz meteorów (niezbyt widoczny – długa ekspozycja).W bliskiej przyszłości mam zamiar kupić chociaż mały teleskop do obserwacji.

Zdjęcia z prywatnego archiwum Michała Zięby z 2d
Na naszej stronie facebookowej obejrzeć można także filmik Michała z wycieczki w Pieniny.