OSIEM NOWEL NA ÓSME NARODOWE CZYTANIE
Dodane przez Administrator dnia Wrzesie 20 2019 09:01:06

W poniedziałek 09 września b.r. w naszym Liceum, w auli im. Heleny Kuczkowskiej odbyła się VIII edycja Narodowego Czytania.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

W poniedziałek 09 września b.r. w naszym Liceum, w auli im. Heleny Kuczkowskiej odbyła się VIII edycja Narodowego Czytania.
Uroczystość zapoczątkowało szczegółowe uzasadnienie wyboru lektur przez Klaudię Malinowską z 2b. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Temat nowelistyki, zarówno polskiej, jak i europejskiej, przybliżył uczestnikom Witold Podraza z 3d – finalista tegorocznej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Do czytania fragmentów pierwszej lektury –Katarynki Bolesława Prusa – zaprosili prowadzący Eryka Robak i Dawid Długosz z klasy 2b. W roli głównego bohatera utworu – emerytowanego adwokata, kawalera, znawcy sztuk pięknych, miłośnika wysmakowanych drobiazgów i gustownych mebli – pana Tomasza, mieliśmy przyjemność usłyszeć pana dyrektora Tomasza Błauciaka oraz Kacpra Krupińskiego z 3d, a jako mamę –panią wicedyrektor Mariolę Hajduk oraz Erykę Robak z 2b. W pokrzywdzoną przez okrutny los, ośmioletnią dziewczynkę wcieliła się Kamila Leśniak z 2b. Pan starosta Roman Fester, wicestarosta pan Waldemar Wieja oraz pani Magdalena Halikowska przeczytali partie narracyjne.Po odczytaniu Katarynki Karolina Karpiak z 2b ujęła i wzruszyła zgromadzonych piosenką „Oczy tej małej” z repertuaru Agnieszki Osieckiej.

Czytanie kolejnego utworu – prozy Brunona Schulza Mój ojciec wstępuje do strażaków – rozpoczął pan dr inż. Jerzy Kolanko z Politechniki Wrocławskiej, wprowadzając publiczność w realia noweli. Postać Józefa przedstawił Jakub Ilczyszyn z 2b w stroju strażaka, a rolę Adeli Basia Osadnik z 3d. Kwestie matki odczytała pani Elżbieta Wąż, a narratorem był Michał Ziomek z 3d.

Wydarzenie zostało zwieńczone przemówieniem pana dyrektora Tomasza Błauciaka, w którym odniósł się do znaczenia nowel oraz czerpania radości z czytania lektur.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania została przygotowana pod kierownictwem pani Urszuli Zachary przez uczniów klas 3d (matematyczno-językowa) oraz 2b (dziennikarsko-językowa).

Okolicznościową dekorację przygotowała Julia Gruszka z 2b, a za oprawę techniczną odpowiadał Jakub Chmielowski z 2c.

Tekst: Paula Wierpowska, kl. 2b
Foto: Paula Szwajkowska i Wiktoria Grabowska, kl. 2b