Z wizytą na Kresach
Dodane przez Administrator dnia Wrzesie 20 2019 08:44:38

W lipcu tego roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, organizowanej przez fundację Studio Wschód oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

W lipcu tego roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, organizowanej przez fundację Studio Wschód oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

W wyjeździe uczestniczyliśmy z Dyrekcją oraz uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciepłowodach. Nasze przedsięwzięcie polegało głównie na porządkowaniu polskich cmentarzy na przedwojennych Kresach Wschodnich. Pod opiekę dostaliśmy 3 cmentarze w Rozdole, Żydaczowie i Antoniówce. W efekcie udało nam się oczyścić 108 polskich nagrobków. Cała grupa liczyła osiem osób, czworo z nas aktualnie uczy się w naszym liceum. Są to: Wiktoria Tekieli (kl. 1a), Aleksandra Palac /kl. 1b/, Wojciech Siwek (kl. 1C) oraz Aleksandra Siwek (kl. 3a)

Poza pracą był też czas wolny. Podczas wizyty we Lwowie mieliśmy okazję udać się na Cmentarz Łyczakowski, gdzie zobaczyliśmy pomniki Orląt Lwowskich, Nieznanego Żołnierza i sławnych Polaków, np. Marii Konopnickiej. Zwiedzaliśmy również Iwanofrankowsk (dawniej Stanisławów). Mogliśmy podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego w wieży ratuszowej. Oprócz tego udaliśmy się do Halicza, aby zobaczyć ruiny zamku zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego w 1367 roku.

Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z dwiema Polkami: 85-letnią Panią Janiną i 89-letnią Panią Marią. Które znakomicie posługują się językiem polskim. Opowiadały nam o swojej młodości, życiu i trudnościach, z jakimi się spotykały, pozostając po II wojnie poza ojczyzną.

Pomimo biedy i zacofania społecznego Ukraina jest pięknym krajem i z pewnością w przyszłym roku zechcemy ponownie wziąć udział w takiej akcji. Zachęcamy także innych!

tekst: Wojciech Siwek, klasa 1C
foto: Aleksandra Siwek, klasa 3a