Żegnamy Panią Profesor Marię Kruszelnicką
Dodane przez Administrator dnia Wrzesie 04 2019 13:55:45

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Marii Kruszelnickiej, wspaniałego pedagoga, wychowawcy wielu pokoleń młodzieży.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Marii Kruszelnickiej, wspaniałego pedagoga, wychowawcy wielu pokoleń młodzieży.

Pani Profesor urodziła się 29 kwietnia 1920 roku w Kołomyi.

W 1955 ukończyła w Warszawie Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Pracę zawodową podjęła jednak wcześniej i związała ją właśnie z Ząbkowicami Śląskimi. Od 1 września 1947 do 31 sierpnia 1948, a później od 1953 do 1977 uczyła w Zespole Szkół Budowlanych. Od 1952 do 1978 miejscem pracy Pani Profesor było Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli. W latach 1978-1982 zatrudniona została w Zespole Szkół Zawodowych, a następnie do 1985 w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Z Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich nie rozstała się niemal do końca lat dziewięćdziesiątych.

Z zaangażowaniem uczyła muzyki, śpiewu, języka niemieckiego, prowadziła szkolny chór i organizowała działalność Spółdzielni Uczniowskiej. Pani Maria Kruszelnicka z powodzeniem przygotowywała uczniów do konkursów i olimpiad oraz do egzaminów dojrzałości. Poświęcała swój czas na organizowanie wycieczek i wyjazdów na spektakle teatralne, operowe i inne imprezy kulturalne.

Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i społecznej Pani Profesor otrzymała odznaczenia i nagrody:


– Odznakę XV-lecia Wyzwolenia Dolnego Śląska (1960),
– Odznakę Tysiąclecia,
– Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania (1973),
– Odznakę Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego (1974),
– Złoty Krzyż Zasługi (1976),
– Złotą Odznakę ZNP (1978),
– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1983).

Zapamiętamy Panią Profesor jako niezwykle energiczną, rzetelnie wykonującą swoje zadania, dbającą o etykę i godność zawodu nauczyciela.

Bliskim Pani Marii Kruszelnickiej składamy szczere wyrazy współczucia.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Absolwenci i Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich