„Zdrowie dla Wszystkich – opieka medyczna”. Dlaczego należy więcej rozmawiać o zdrowiu?
Dodane przez Administrator dnia Luty 23 2019 11:32:00

7 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji od wielu już lat organizowana jest w ZSZ przy ul. Wrocławskiej w Ząbkowicach Śląskich Konferencja Zdrowia, której celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i profilaktyka zdrowotna.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

7 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji od wielu już lat organizowana jest w ZSZ przy ul. Wrocławskiej w Ząbkowicach Śląskich Konferencja Zdrowia, której celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i profilaktyka zdrowotna.

Tegorocznym hasłem przewodnim był temat: „Zdrowie dla Wszystkich – opieka medyczna”. Naszą Szkołę podczas konferencji 5 kwietnia 2019 r. reprezentowali uczniowie klasy 2a biologiczno-chemicznej w składzie: Julia Derkacz-Pawęzka, Kamila Łyko,Julia Marcinków, Aleksandra Sierka, Kamil Szczotka, którzy pod opieką nauczycielki biologii pani Reginy Bigoś przygotowali pokaz multimedialny połączony z prelekcją na temat dostępu do leczenia ludzi na całym świecie.

Szczególną uwagę uczniowie poświęcili chorobom cywilizacyjnym i powszechnym, które są główną przyczyną śmierci ludzi na kuli ziemskiej oraz których występowanie stało się częstsze niż przed kilkunastu laty. Wśród nich znalazła się malaria –główna przyczyna zgonów w krajach tropikalnych – roznoszona przez samice komarów, których ukłucie wprowadza do ciała człowieka jednokomórkowego zarodźca malarii, namnażającego się bardzo szybko w organizmie i prowadzącego do śmierci wielu tysięcy osób, głównie dzieci.

Chorobą wpływającą na dużą śmiertelność, zarówno w krajach biednych, jak i bogatych, jest AIDS, wywołana przez wirusa HIV. Dziś jej etiologia jest już powszechnie znana, jednak walka z nią jest kosztowna.

Inny wirus, którego ośrodki występowania pojawiły się w Afryce, towirus Ebola wywołujący gorączkę krwotoczną. Niebezpieczeństwo zakażenia jest bardzo wysokie, gdyż nawet kontakt z płynami ciała chorych może prowadzić do śmierci.

Zwróciliśmy również uwagę na retrowirusa z rodziny paramyksowirusów wywołującego odrę, znaną do niedawna jako chorobę wieku dziecięcego. Z powodu braku regularnych szczepień ochronnych u dzieci ogniska zakaźne często pojawiają się w Europie, wcześniej nie występowały dzięki szczepieniom profilaktycznym. Lęk przed szczepieniami i szukanie powiązania z wystąpieniem innych chorób (np. autyzmu, co zostało wykluczone) nie służy jednak walce z chorobą, która jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla osób żyjących w bliskim kontakcie z osobą niezaszczepioną.

Świadomość, czym są choroby zakaźne i jak należy skutecznie im przeciwdziałać, chroniła ludzi już przed wieloma laty. Nie pozwólmy, aby ich rozprzestrzenianie zagrażało nam, obecnie żyjącym na Ziemi.

tekst i foto: Aleksandra Sierka, pani Regina Bigoś