Licealiści o DFN w szkole – dobrostan i dyplomacja
Dodane przez Administrator dnia Listopad 20 2018 07:58:16

Z wielką ekscytacją uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śl. oczekiwali na ciekawie zapowiadający się Festiwal Nauki.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Z wielką ekscytacją uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śl. oczekiwali na ciekawie zapowiadający się Festiwal Nauki. Chociaż może nie tylko oni? Z obserwacji wynikało, że nauczyciele również bardzo zaangażowali się w to wydarzenie. Przez trzy dni mogliśmy podziwiać, z jaką pasją pracownicy naukowi uczelni wyższych i instytutów badawczych prowadzą wykłady na tematy wszelakie.

SZKIELET NASZEGO SZCZĘŚCIA
Jeden z nich – zatytułowany „Jak budować dobrostan każdego dnia?” – 24 października w Ząbkowickim Ośrodku Kultury wygłosiła mgr Grażyna Jaworska. W swojej prezentacji umieściła bardzo istotne słowa: „Zamiast na rozwiązaniach, skupiamy się na problemach, bo mamy to niestety zapisane w genach.”
Wykład był przeprowadzony w interesujący sposób, otrzymaliśmy kilka rad, jaki żyć szczęśliwiej. Niby dla człowieka to takie trudne, a po wysłuchaniu i obejrzeniu prezentacji stało się jasne i zrozumiałe. Można było odnieść wrażenie, mylne bądź nie, że uczniowie naprawdę zainteresowali się tematem i zechcieli sami dążyć do zbudowania własnego dobrostanu.

CZYM WŁAŚCIWIE JEST?
Dobrostan jest oceną badawczą i emocjonalną życia człowieka, obejmuje doświadczanie przez nas pozytywnych emocji, niski poziom szkodliwych nastrojów, a także wysoki poziom zadowolenia z życia. Dobrostan ma swoje miary, co zostało przedstawione na prostym i zwięzłym wykresie w prezentacji: dla ludzi liczy się pozycja społeczna, jak i zawodowa oraz możliwość spełniania marzeń.

PŁYNĄ I PŁYNĄ…
Wiele czynników wpływa na nasz dobrostan. Według prof. Arciszewskiego, „nad dobrostanem trzeba pracować każdego dnia”. Ludzie muszą obrać cel – jest to jeden z najważniejszych aspektów. Zważając na fakt, że zdarzają się różne sytuacje w naszym życiu, powinniśmy jak najbardziej zminimalizować konflikty i nie odpowiadać atakiem na atak. Teraz czas na najważniejszy aspekt: trzeba POKOCHAĆ SIEBIE, bo bez tego człowiek nie jest w stanie osiągnąć pełni dobrostanu. Jest wiele zasobów wpływających na ocenę życia ludzkiego, zaczynając od wsparcia społecznego, przez zrozumienie własnej wartości, aż po racjonalne myślenie czy zdrowy tryb życia.

ZDROWIE DROGĄ DO SUKCESU?
Jedną z zasad sukcesu wg Napoleona Hila jest „nawyk dbania o zdrowie”, czyli sen, dieta, ruch i myśli. Jako przykład został użyty plastik, powszechnie stosowany do przechowywania napojów, jak się okazuje cząsteczki przenikają do płynów, a dalej do człowieka. Jak wspomniała prowadząca, mikrocząsteczki plastiku można już wykryć w organizmie. A jednak wszyscy nadal to stosują i będą stosować, dopóki nie powstanie coś innego, lepszego. Prelegentka uzmysłowiła, jak ważne jest zdrowie, którego nie kupimy w sklepie albo nikt nie da nam w prezencie. Przywołała ważny cytat, który ukazuje hipokryzję ludzkości i niestety, przedstawia całą prawdę: „Człowiek poświęca zdrowie dla pieniędzy, a później pieniądze dla zdrowia”. Młodzieży słuchającej wykład dało to dużo do myślenia. Wielu z nich dostrzegło ten problem u samych siebie, swojej rodziny, przyjaciół.

ZAMYKAJĄC TEMAT
Uczniowie, nauczyciele oraz inni goście po tej lekcji życia już nie będą tacy sami. Wszyscy zdali sobie sprawę, że na co dzień nie zwracali uwagi na tak ważne aspekty. Jeśli cały wykład zmienił chociażby cząsteczkę w ich sposobie życia, myślenia czy zachowania, ich istnienie będzie szczęśliwsze.

tekst: Joanna Kantor, Aleksandra Bartkiewicz, kl. 1a


Co wspólnego ma dyplomacja ze zdechłą rybą, czyli o warsztatach klasy Ib

26 października w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki klasa Ib o profilu dziennikarsko-językowym uczestniczyła w warsztatach pt. ,,Dyplomacja XXI wieku. Kontynuacja i zmiana”, które prowadziła pani doktor Anna Umińska-Woroniecka z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Celem zajęć było zapoznanie uczniów z istotą dyplomacji, do czego ona służy i jak bardzo ważne jest w niej zachowanie cierpliwości. Pani doktor przedstawiła także pokrótce historię dyplomacji oraz określiła cechy, którymi musi się wykazywać dyplomatyczna osoba. Ciekawostką na pewno było zaprezentowanie prawidłowego sposobu witania się, a furorę zdobyło sformułowanie ,,witać się zdechłym śledziem”:)

Poznaliśmy również znaczenie początkowo niejasnej drugiej części tytułu warsztatów, a chodziło mianowicie o kontynuację używania tradycyjnych i niezmiennych metod dyplomatycznych oraz o niektóre zmiany w dyplomacji. Pod koniec mogliśmy wykazać się wiedzą, odpowiadając na pytania, m. in. jakie ONZ ma oficjalne języki – odgadliśmy wszystkie!

Pełni nowych wrażeń wróciliśmy na lekcje. Jednak mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będzie nam dane uczestniczyć w tak interesujących i rozwijających zajęciach.

tekst: Kacper Bieńka, kl. Ib
foto: uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich