„Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”
Dodane przez Administrator dnia Padziernik 29 2018 10:53:21

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku.W szkołach, na wieczorowych kursach, w trakcie spotkań ze znajomymi albo samotnie w domowym zaciszu – to, jak Europejczycy będą się uczyć obcych języków, nie ma najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i świadomość czekających korzyści. Wydarzenia organizowane 26 września mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w jednoczącej się Europie.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śl. również świętowaliśmy ten dzień. Przedsięwzięcie miało miejsce 27 września. Zespół nauczycieli języków obcych pod kierownictwem pani Agnieszki Pochwatkojuż po raz drugi przygotował szereg konkursów oraz innych zadań, które miały na celu propagowanie nauki języków obcych. Od rana w poszczególnych gabinetach uczniowie zmagali się z konkursami wymagającymi różnorodnych umiejętności i wiadomości. Do wyboru były bowiem następujące konkursy i zadania:

1. Malowanie portretu przywódcy państwowego oraz Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, nad przebiegiem których czuwała pani Edyta Rycerz;

2. Tłumaczenie tekstów z języka angielskiego i niemieckiego – za co odpowiedzialne były pani Katarzyna Napora i pani AgnieszkaPochwatko;

3. Jagiello's Knowledge Quiz, czyli I Konkurs Wiedzy Ogólnej po Angielsku u Jagiełły– pod wodzą pana Andrzeja Twaroga.

W tygodniu poprzedzającym Dzień Języków Obcych pani Jadwiga Sulima zadbała o to, by każda klasa wylosowała i przygotowała flagę kraju europejskiego, która to stanowiła potem element dekoracji auli.

Na 3. i 4. lekcji wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w apelu przygotowanym przez klasę IIc pod czujnym okiem autorki scenariusza – pani Jadwigi Sulimy.

Spośród klas wylosowano przedstawicieli, którzy w grupach 3-osobowych toczyli bój o I miejsce, odpowiadając na szereg pytań, rozwiązując quizy i wypowiadając łamańce językowe oraz zgadując, z jakiego języka pochodzą poszczególne słowa, np. allegro.

Tego dnia każdy w auli zwyciężył. Uczniowie brali udział w nieco innej niż zwykle lekcji języka obcego.

W późniejszym terminie wręczono nagrody zwycięzcom konkursów prowadzonych w poszczególnych gabinetach. Byli to:

1.Jakub Styczeń z kl. IIc – konkurs tłumaczenia z języka angielskiego,
2. Witold Podraza zkl. IId – konkurs tłumaczeniowy z języka niemieckiego,
3. Martyna Obrał z kl. IIb – konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych,
4. Klaudia Rączka z kl. IIe – konkurs plastyczny– portret przywódcy państwowego,
5. Jakub Grabowy z kl. Id – konkurs wiedzy ogólnej w języku angielskim.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.

Zespół nauczycieli języków obcych
Foto: pani Magdalena Halikowska i pani Aneta Klinke-Osadnik