Licealiści z wizytą w Akademii Sztuk Teatralnych
Dodane przez Administrator dnia Padziernik 05 2018 11:08:43

Humaniści z klas 2b i 3bpod opieką pani Marioli Hajduk, pani Jolanty Depczyńskiej oraz pani Magdaleny Kotowicz po raz kolejny pojechali do stolicy Dolnego Śląska na warsztaty i spektakle organizowane w Akademii Sztuk Teatralnych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Humaniści z klas 2b i 3bpod opieką pani Marioli Hajduk, pani Jolanty Depczyńskiej oraz pani Magdaleny Kotowicz po raz kolejny pojechali do stolicy Dolnego Śląska na warsztaty i spektakle organizowane w Akademii Sztuk Teatralnych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Dzień w Akademii – 24 września– uczniowie rozpoczęli nauką „świadomego mówienia”. Warsztaty emisji głosu poprowadziła pani magister Małgorzata Król, zapoznając młodzież z podstawowymi ćwiczeniami, które muszą wykonywać regularnie przyszli aktorzy lub lektorzy. Ochotnicy przekonali się, ile trudu wymaga sztuka poprawnej wymowy.

Następnie grupa udała się na dwa przedstawienia oraz pokaz piosenki aktorskiej.

Pierwszy spektakl – „Moja mama leczy się u doktora Oetkera”, mimo komicznie brzmiącego tytułu, porusza temat choroby psychicznej i relacji międzyludzkich ukazanych w sposób groteskowy. Dramat Sebastiana Majewskiego przygotowali jako pracę zaliczeniową studenci 3. i 4. roku pod okiem pani dr hab. Teresy Sawickiej.

„Miłość w Saybrook” to tytuł drugiego spektaklu, który zobaczyli uczniowie w AST. Woody Allen, który jest autorem tekstu, łącząc różne konwencje, takie jak komedia, groteska czy kryminał, ukazuje miłosne problemy trzech małżeństw.Studenci 3. i 4. roku, którzy przygotowali spektakl wraz z panią dr hab. Elżbietą Czaplińską-Mrozek, zaskoczyli wyjątkową interakcją z widownią.

Ostatnim już spektaklem był pokaz piosenki aktorskiej – songów Bertolta Brechta. Przygotowany również przez studentów 3. i 4. roku w reżyserii prof. dr. hab. Wojciecha Kościelniaka poruszał kwestie moralne i problemy społeczne. Utwory takie jak „Ballada o guziku” czy „Surabaya Johnny” z pewnością pozostaną w pamięci uczniów, podobnie jak towarzysząca wykonaniom choreografia.

Pożytecznie, ciekawie i przyjemnie spędziliśmy ten dzień. Z niecierpliwością czekamy na możliwość ponownego wyjazdu do AST.

Tekst: Katarzyna Klisiewicz, kl. 3b
Foto: Filip Zielonka, kl. 3b