O wymianie ze szkołą z Wiesloch po polsku i po niemiecku
Dodane przez Administrator dnia Wrzesieñ 03 2018 19:14:37

Wprawdzie pisaliśmy już na naszej stronie o czerwcowej wymianie z Ottheinrich-Gymnasium z Wiesloch, ale warto jeszcze raz o niej wspomnieć, zwłaszcza że w niemieckiej prasie ukazał się obszerny artykuł poświęcony temu szczególnemu wydarzeniu. Zainteresowani mogą go przeczytać w oryginale. .

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Wprawdzie pisaliśmy już na naszej stronie o czerwcowej wymianie z Ottheinrich-Gymnasium z Wiesloch, ale warto jeszcze raz o niej wspomnieć, zwłaszcza że w niemieckiej prasie ukazał się obszerny artykuł poświęcony temu szczególnemu wydarzeniu. Zainteresowani mogą go przeczytać w oryginale.

Jak przebiegała wymiana? Otóż wszystko zaczęło się w poniedziałek 11 czerwca 2018. Licealiści z naszej Szkoły wraz z paniami Anną Grześków i Agnieszką Pochwatko wyruszyli do Gdańska, gdzie miała odbyć się wymiana z młodzieżą niemiecką. Zakwaterowaliśmy się w Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Kolbego, który położony jest nieopodal centrum miasta. Pierwszą integrację z grupą niemiecką mieliśmy niedługo po przyjeździe. Gra miejska przygotowana wcześniej przez naszych animatorów pozwoliła nam na wykazanie się sprytem i znajomością języków obcych, a także lepsze zapoznanie się z miastem. Czas wolny spędziliśmy głównie na zwiedzaniu Gdańska.

Następny dzień rozpoczął się wizytą w Muzeum II Wojny Światowej. Przewodnik w ciekawy i dokładny sposób przybliżył nam historię. Byliśmy tam ponad 3 godziny, choć by obejrzeć wszystko, co oferuje to niesamowite miejsce, musielibyśmy spędzić co najmniej dwa razy tyle. Po powrocie do ośrodka zostaliśmy podzielni na grupy polsko-niemieckie, w których inspirowani wizytą w muzeum mieliśmy za zadanie stworzyć fikcyjną biografię osoby żyjącej w czasach II wojny światowej. Wymagało ono od nas sporej kreatywności, jednak wszystkie grupy poradziły sobie z nim świetnie, co było widać w różnorodności prac.

Głównym punktem trzeciego dnia była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności. Mogliśmy dowiedzieć się tam o tym, jak przebiegała droga do wolności w Europie. Wizyta uświadomiła nam również, jak ważną wartością jest solidarność. Kolejnym elementem dnia okazały się warsztaty związane z naszą wizytą w ECS – próbowaliśmy streścić najważniejsze wydarzenia, o których się dowiedzieliśmy, oraz w grupach przedstawialiśmy scenki ukazujące pozytywne skutki solidarności i negatywne aspekty jej braku.

Najwięcej wrażeń zapewnił nam dzień czwarty. Rano ponownie udaliśmy się do ECS, gdzie mieliśmy przyjemność spotkać się ze świadkiem historii — byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Zarówno grupa polska, jak i niemiecka wyrażały swojej zainteresowanie, zadając liczne pytania związane z czasami przeszłymi i przyszłymi. Po niezwykłym przeżyciu, jakim było spotkanie, mieliśmy okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Panem Prezydentem. Tego samego dnia udaliśmy się na wycieczkę do Sopotu, gdzie spędziliśmy miło czas wolny, spacerowaliśmy po molo oraz zwiedzaliśmy miasto.
W piątek przyszło nam się pożegnać z grupą niemiecką, z którą spędziliśmy pięć poprzednich dni. Na ostatnich zajęciach integracyjnych dzieliliśmy się swoimi wrażeniami oraz najlepszymi wspomnieniami z wymiany. Około godziny 12 mieliśmy już pociąg powrotny.

Wyjazd do Gdańska był bardzo udany, zawarliśmy nowe znajomości, doświadczyliśmy wartościowych lekcji historii, a także przeżyliśmy niezapomniane chwile. Nie jest to jednak koniec naszych spotkań z młodzieżą niemiecką, bowiem już we wrześniu odbędzie się wymiana, tym razem do Berlina i Poczdamu, na którą serdecznie zapraszamy!

Tekst: Maja Białas i Jessica Krysiak, kl. IIb