ARTYSTYCZNA LEKCJA PATRIOTYZMU
Dodane przez Administrator dnia Czerwiec 11 2018 07:49:28

Piękny dzień 17 maja rozpoczął się w Ząbkowickim Ośrodku Kultury konkursem „Radosna Niepodległa”, który poprowadził świetny wokalista – Radek Tarach. Ta międzypokoleniowa impreza to rodzaj uczczenia 100-lecia Niepodległości, to artystyczna lekcja historii, a także wymiana doświadczeń wokalnych.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Piękny dzień 17 maja rozpoczął się w Ząbkowickim Ośrodku Kultury konkursem „Radosna Niepodległa”, który poprowadził świetny wokalista – Radek Tarach. Ta międzypokoleniowa impreza to rodzaj uczczenia 100-lecia Niepodległości, to artystyczna lekcja historii, a także wymiana doświadczeń wokalnych. W projekcie tym istotne było założenie łączenia pokoleń, stąd aktywny udział osób starszych, członków ZUTW, czyli Ząbkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
O godzinie 9.00 zaprezentowali się wokaliści w wieku 12-15 lat. Dzięki nim mogliśmy usłyszeć piękne patriotyczne piosenki. Młodzi dali z siebie wszystko. Uczestnicy świetnie się spisali, prezentując walory swojego głosu. Jurorzy mieli niełatwy orzech do zgryzienia. Dokładne wysłuchanie 18 występów z pewnością utwierdziło ich w przekonaniu, że każdy zasługuje na pierwsze miejsce. Jednak musieli podjąć decyzję.
W przerwie mogliśmy wysłuchać równie utalentowanych seniorów Ząbkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którymi od trzech lat opiekuje się i dyryguje pani Aneta Klinke-Osadnik. Seniorzy spisali się na medal, wykonując 5 patriotycznych piosenek, które poruszyły serca przybyłej do ZOK-u młodzieży. Po 20 minutach jury w składzie: pani Aneta Klinke-Osadnik, pani Jolanta Gabrysz i pan Zbigniew Łupak podjęło niezwykle trudną decyzję. A zatem: I miejsce zajął Filip Skowron, II – Zuzanna Kustra, III – Wiktoria Leśniak.
Grand Prix otrzymała Oliwia Józefowicz, a Specjalną Nagrodę Burmistrza – Karolina Karpiak.
O godzinie 12.00 przyszła kolej na następnych utalentowanych uczestników. Mimo że było ich mniej od pozostałych, nie zaniżyli poziomu konkursu. Również pokazali się od najlepszej strony. Jury po obradach postanowiło przyznać: I miejsce Weronice Wójcik / LO, IIb/, II – Kamili Łyko (LO, Ia), 3.– Klaudii Banasiak, wyróżnienie Paulinie Prochorowskiej. Grand Prix otrzymał duet: Kacper Szyka i Bartosz Słonopas.
Każdy uczestnik mógł się poczęstować czekoladą, która czekała na niego po występie. Dzień ten z pewnością należał do niezwykłych dzięki patriotycznemu charakterowi.
Festiwal jest realizacją projektu, który dał nowy impuls do aktywnej integracji pokoleniowej w naszej Gminie. Stał się też okazją do współpracy organizacji pozarządowych z instytucją publiczną. Takie praktyki warto krzewić i pielęgnować. Mamy więc ogromną nadzieję, że zaowocuje to pogłębieniem patriotyzmu naszej młodzieży, trwałym łączeniem pokoleń, wzbudzeniem zainteresowania historią kraju oraz szacunkiem do starszych, doświadczonych artystów.
Wszystkim uczestnikom i Jury dziękujemy za wspólne zaangażowanie.


Tekst: Kamila Łyko, Ia, pani Aneta Klinke-Osadnik
Foto: Express Miejski, pani Aneta Osadnik