Merhaba! Hi! Cześć!
Dodane przez Administrator dnia Kwiecie 12 2018 12:06:40

22 marca 2018 r. w naszej szkole gościliśmy Kemala - wolontariusza biorącego udział w programie Erasmus, który przyjechał do Polski aż z Turcji! Spotkanie zostało poprowadzone w języku angielskim i wzięły w nim udział klasy: II b, I d i I e.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

22 marca 2018 r. w naszej szkole gościliśmy Kemala - wolontariusza biorącego udział w programie Erasmus, który przyjechał do Polski aż z Turcji! Spotkanie zostało poprowadzone w języku angielskim i wzięły w nim udział klasy: II b, I d i I e. Zajęcia rozpoczęły się od pytania skierowanego do uczniów, którzy mieli za zadanie odpowiedzieć, z czym kojarzy im się Turcja. Po krótkiej rozmowie nasz gość przypomniał pierwszoklasistom o kilku podstawowych informacjach dotyczących kraju, z którego pochodził, m.in. jak wygląda flaga Turcji, gdzie leży, z jakimi państwami sąsiaduje, jaka jest jej stolica. Kolejnym punktem zajęć był film, w którym pierwszoklasiści zobaczyli, jak wygląda życie tamtejszej ludności, jakie są jej zwyczaje i tradycje. Poznali jej regionalne potrawy, stroje, muzykę. Zobaczyli również wiele innych filmików na temat ciekawych miejsc, które w Turcji warto zobaczyć. Wolontariusz zaprezentował wiele fotografii, na których przedstawione były piękne krajobrazy zachęcające naszych uczniów do odwiedzenia tego państwa. Po 35- minutowej lekcji kulturoznawczej przyszedł czas na pytania, które uczestnicy zadawali z ciekawością i poczuciem humorem. Najwięcej pytań dotyczyło programu, dzięki któremu nasz gość miał możliwość odwiedzić Polskę.
Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele tego typu spotkań i liczymy na to, że w przyszłości, nasi uczniowie będą mieli szansę wzięcia udziału w Erasmusie i opowiedzą młodym obcokrajowcom o kulturze naszego kraju.

Tekst: Klaudia Kłubowicz, kl. I d
Foto: pani Magdalena Halikowska


Na granicy Europy i Azji


Całkiem niedawno klasY: I e, II c i III b wzięły udział w spotkaniu z niewiele od nich starszą Anuką z Gruzji, która zdecydowała się mieszkać i studiować w Polsce w ramach programu EVS (European Voluntary Service). Zajęcia przeprowadzone były w języku angielskim, jednakże najwięcej radości przyniosła uczniom nauka kilku zwrotów w języku gruzińskim. Z wielkim entuzjazmem również podeszła do tego prowadząca zajęcia, która zmierzyła się z polskimi "łamańcami językowymi" . Prowadząca spotkanie opowiedziała uczniom ciekawostki dotyczące jej rodzinnego kraju, przedstawiła charakterystyczne dania i warte odwiedzenia miejsca. Wszystko zwieńczył powrót do przeszłości Gruzji - na prośbę uczniów zostały im przedstawione ciekawe wydarzenia historyczne.
Spotkanie zorganizowane przez naszych anglistów pozwoliło przełamać barierę językową. Bardzo pomogło w tym podejście Gruzinki, której postawa zachęcała do podjęcia konwersacji.

Tekst: Angelina Ciućmak, kl. III b
Foto: pani Jadwiga Sulima, Patryk Rzepecki, kl. III b