Rz czy ż, razem czy osobno – ortograficzne potyczki najlepszych w powiecie
Dodane przez Administrator dnia Kwiecie 10 2018 10:13:42

Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich słynie z różnego rodzaju uroczystości, apeli, konkursów. Tym razem 27 marca br. odbyła się 17. edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich słynie z różnego rodzaju uroczystości, apeli, konkursów. Tym razem 27 marca br. odbyła się 17. edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Uczestnicy zmagali się z ortograficznymi zawiłościami w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym obowiązkiem intelektualisty jest myśleć i mówić prawdę. (…) Oznacza to siłą rzeczy odpowiedzialność za słowo – ta myśl Zbigniewa Herberta przyświecała tegorocznemu dyktandu. W bieżącym roku przypada 20. rocznica śmierci Poety, w związku z czym Sejm Rzeczypospolitej ogłosił 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

Z zaproszenia do udziału w dyktandzie skorzystali gimnazjaliści z Ząbkowic Śląskich (z PG nr 1 i nr 2), Złotego Stoku, Przyłęku i Kamieńca Ząbkowickiego. Oprócz licealistek z naszej Szkoły pisali przedstawiciele z ZSP z Ziębic i ZSZ z Ząbkowic. Nie zabrakło także niezawodnej Dyrekcji: pani Mariola Hajduk i pan Tomasz Błauciak dzielnie walczyli z tajnikami polskiej pisowni. W kategorii gimnazjów po laur zwycięzcy sięgnął Kaspian Bielawski z Kamieńca Ząbkowickiego, uczeń pani Mirosławy Pastuch. Drugie miejsce zajęła Klaudia Malinowska z PG nr1, uczennica pani Ewy Lupy. Trzecia była Paulina Sowa z Przyłęku, uczennica pani Katarzyny Krzysińskiej.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych czekała nas miła niespodzianka: przyznano dwa pierwsze miejsca! Ex aequo zajęły je: Maja Białas z IIb (oczywiście z naszego LO) oraz Adrianna Kruk z ZSP w Ziębicach (opiekunka – pani Ewa Masłowska). Na trzecim miejscu uplasowała się uczennica pani Magdaleny Kotowicz – Paulina Pintal z IIc.

Tradycyjnie już, zanim ogłoszono wyniki, mieliśmy przyjemność obejrzeć prezentację poświęconą Zbigniewowi Herbertowi, przygotowaną przez uczniów klasy Ib – Łukasza Jednaka, Aleksandry Grajek i Jakuba Nowakowskiego pod opieką pani Magdaleny Kotowicz. Klasa Id zaś pozwoliła przenieść się do czasów starożytnych za sprawą etiudy tanecznej (Laura Machnik, Zuzanna Sztogryn, Paulina Lizurej i Aleksandra Mika) oraz recytacji „H.E.O.” Zbigniewa Herberta (Basia Osadnik, Tomasz Hołub, Michał Ragan i Michał Ziomek). Teksty tego poety mogliśmy usłyszeć w wersjach recytowanych i śpiewanych, a przedstawili je: Piotr Zapała, Michał Ragan, Tomasz Hołub, Patrycja Michalik, Weronika Bandyk, Magdalena Potok, Amelia Borowik (IIa) oraz Ewa Trębacz i Klaudia Kłubowicz. Ta część została przygotowana przez panią Urszulę Zacharę i nosiła tytuł „Poeta sensu słów i życia”. W rolę konferansjerów wcielili się Weronika Osmęda i Kacper Krupiński.

Podobnie jak poprzednie, tak i ta edycja została przygotowana przez Liceum Ogólnokształcące przy współpracy z Wydziałem Promocji, Oświaty i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śl. Szczególna rola przypadła paniom polonistkom, które zadbały, aby wszystko przebiegło sprawnie. Oczywiście nie zabrakło pomocy uczniów: przyjmowaniem Gości i poczęstunkiem zajęła się klasa IIb, zaś nagłośnieniem Dawid Seweryn, Michał Jakimiszyn, Paweł Augustynowicz i Kacper Wawrzyniak.

Zwycięzcom, uczestnikom i ich opiekunom należą się słowa uznania. Przecież polska ortografia do łatwych nie należy! A kto chciałby tegoroczne dyktanda przetestować, powinien zajrzeć do zakładki na naszej stronie internetowej.

Tekst i foto: Filip Zielonka, kl. IIb