Osobiste wyznania bohaterek i młodej pisarki
Dodane przez Administrator dnia Marzec 06 2018 11:32:22

Dnia 26.02.2018 r. z inicjatywy pani Urszuli Zachary odbyło się w auli Liceum spotkanie literackie promujące najnowszą książkę pani Sylwii Winnik pt. ,,Dziewczęta z Auschwitz" (uczennicy naszej polonistki).

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Dnia 26.02.2018 r. z inicjatywy pani Urszuli Zachary odbyło się w auli Liceum spotkanie literackie promujące najnowszą książkępani Sylwii Winnik pt. ,,Dziewczęta z Auschwitz" (uczennicy naszej polonistki). Uczestniczyli w nim chętni uczniowie z różnych klas zainteresowani tą tematyką oraz humaniści z klas: III e i II b. Autorka, absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, opowiadała nam o tajnikach warsztatu pisarskiego, o swojej przygodzie z pisaniem i wydanej książce oraz o nowych pomysłach twórczych. Podkreśliła, że: "słowo pisane pokochała i zrozumiała dzięki pasjonującym lekcjom języka polskiego mojej ulubionej polonistki".(Skoro można "po lekcjach polskiego"napisać książkę, to mamy nadzieję,że maturę też napiszemy...)
Pani Sylwii udało się napisać książkę dzięki tytanicznej wręcz pracy, trwającej ponad 3 lata. Było to też ogromne przeżycie ze względu na emocjonujące spotkania z kobietami, których historie opowiedziała w książce. Rozmowy z dwunastoma bohaterkami,więźniarkami obozu Auschwitz, spowodowały, że uświadomiła sobie w jakimś stopniu, co one przeżyły. Mówiła, że często musiała ochłonąć po tych spotkaniach, dlatego robiła przerwy w pisaniu książki.
Chciała pisać o czymś, co jest ważne, istotne, o ogromnym znaczeniu dla społeczeństwa, a od zawsze interesowała ją tematyka II wojny światowej ze względów osobistych.
Opowieść o tragicznych losach naszych rówieśniczek i dramaty rozgrywające się w tak potwornym miejscu, jakim był obóz koncentracyjny, bardzo nas poruszyły. Uświadomiła nam, że nie doceniamy tego, co mamy dzisiaj. Pisarka zachęcała młodzież do czytania książek, mówiła o autorach, którzy ją inspirują, a także chętnie, wyczerpująco i z ujmującą szczerością odpowiadała na pytania.

Serdecznie dziękujemy pani Sylwii Winnik za spotkanie, za piękne osobiste dedykacje pisane jej ręką i życzymy jednocześnie sukcesów w dalszej pracy pisarskiej.
Gorąco zachęcamy do wypożyczenia ze szkolnej biblioteki i przecztania książki "Dziewczęta z Auschwitz".

tekst:Wiktoria Noszczak, kl.III e
foto:Laura Mulak,kl.III e