"MAM HAKA NA RAKA"
Dodane przez maly dnia Grudzie 10 2007 20:21:38

Młodzież z naszego powiatu aktywnie włącza się w akcje informacyjne na temat profilaktyki chorób nowotworowych. Jedną z takich akcji jest Ogólnopolski Program dla Młodzieży pod hasłem: "MAM HAKA NA RAKA".Rozszerzona zawartość newsa

Celem akcji "MAM HAKA NA RAKA" jest informowanie społeczeństwa o problematyce chorób nowotworowych. Na osoby, które będą organem wykonawczym całej inicjatywy, wybrano młodzież. Przez swoją aktywność, zaangażowanie i młodzieńczy zapał mają nakłonić innych do korzystania z badań profilaktycznych. Koordynatorem Programu "MAM HAKA NA RAKA" jest pani Karina Heleniak. Cała inicjatywa powstała w oparciu o wyniki ogólnopolskiego badania opinii i postaw wobec chorób nowotworowych wśród młodzieży licealnej.
Partnerami programu są:
Polska Unia Onkologii, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, IFMSA-Poland, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich oraz firma GlaxoSmithKline. Szczegółowe informacje na temat Prograu "MAM HAKA NA RAKA" są dostępne na stronie internetowej www.mamhakanaraka.pl
W tym roku uczniowie, którzy wyrazili chęć udziału w akcji, mają za zadanie przeprowadzenie kampanii społecznej na temat nowotworów. Do tej pory zgłosiło się wiele szkół, miedzy innymi Liceum Ogólnkształcące z Ząbkowic śl. 17 listopada bieżącego roku odbyło się spotkanie młodzieży Dolnego śląska. Miało ono miejsce na Politechnice Wrocławskiej. Młodzi ludzie zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami onkologicznymi, które będą merytoryczną podstawą ich własnych działań. Zostały im również przekazane informacje na temat tworzenia i prowadzenia kampanii społecznych dotyczących walki z rakiem.
Do tej akcji przyłączyła się młodzież z Ząbkowic śl.
Nasz powiat reprezentuje sześcioosobowa grupa uczniów drugiej klasy o nachyleniu przyrodniczym III LO w Ząbkowicach śląskich pod opieką pani mgr Anety Szaczkowskiej i są to: Ewa Kita, Sylwia Komar, Katarzyna Kusiak, Magda Zachara, Julia Piasecka oraz Krzysztof Szkrobut. Już zostały podjęte kroki co do przeprowadzania spotkań z poszczególnymi grupami osób, których terminy w najbliższym czasie będą podawane do publicznej wiadomości. Pragniemy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, dlatego zamierzamy odwiedzić szkoły, zakłady pracy oraz zorganizować spotkanie z onkologiem.
03 grudnia tego roku odbyło się spotkanie grupy ze Starostą Powiatu panem Ryszardem Nowakiem. Pan Starosta, pomimo napiętego kalendarza zajęć znalazł chwile czasu, by nas wysłuchać. Cała inicjatywa została bardzo ciepło przyjęta i spotkała się z żywym zainteresowaniem. Grupa przedstawiła wstępny zarys swoich działań na Ziemi Ząbkowickiej.
Kolejne spotkanie z panem Starostą zostało zaplanowane na 10 grudnia 2007roku. Zostaną wtedy omówione szczegóły naszej współpracy ze Starostwem oraz zostanie przedstawiony dokładny plan działania.
Mamy nadzieję, że nasza akcja odbije się szerokim echem wśród lokalnej społeczności i zaowocuje regularnymi badaniami profilaktycznymi. Pamiętajmy, wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na całkowite wyleczenie!

Katarzyna Kusiak