Niezwykłe przedsięwzięcie wyjątkowych kobiet, czyli o niecodziennym słowniku i absolwentce naszego LO
Dodane przez Administrator dnia Grudzieñ 09 2016 11:12:40

Używanie końcówek żeńskich to niewątpliwie jedno z tych zjawisk, które budzą kontrowersje, mimo że mówi się o tym często i od dawna. Owszem, istnieją wyrazy określające kobietę wykonującą zawód, prezentującą poglądy czy umiejętności (np. nauczycielka, pielęgniarka, feministka, katoliczka, poliglotka), które są w użyciu od zawsze i nie prowokuje to żadnej dyskusji

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Używanie końcówek żeńskich to niewątpliwie jedno z tych zjawisk, które budzą kontrowersje, mimo że mówi się o tym często i od dawna. Owszem, istnieją wyrazy określające kobietę wykonującą zawód, prezentującą poglądy czy umiejętności (np. nauczycielka, pielęgniarka, feministka, katoliczka, poliglotka), które są w użyciu od zawsze i nie prowokuje to żadnej dyskusji.

Pewne słowa (a okazuje się, że jest ich bardzo dużo) wydają się jednak brzmieć nienaturalnie, obco, a czasem nawet śmiesznie, choć mało kto wie, że istnieją od wielu lat i kiedyś nikomu nie przyszłoby do głowy, by ich nie używać. Mnóstwo takich właśnie leksemów, starszych oraz całkowicie wymarłych, ale także najnowszych, powstałych niedawno, odnaleźć można w Słowniku nazw żeńskich polszczyzny, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to pierwszy leksykon w Polsce gromadzący tzw. FEMINATYWY. Tworzony był w pracowni naukowej wrocławskiej uczelni pod redakcją pani dr Agnieszki Małochy-Krupy, którą gościliśmy w czasie ostatniej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w naszym Liceum.

Książka, jak można wyczytać w przedmowie, to „przewodnik po historii kobiet”, pokazujÄ…cy rozwój nazw żeÅ„skich zawodów, funkcji czy ról spoÅ‚ecznych. Można uznać, że sÅ‚ownik ilustruje ogólnÄ… ewolucjÄ™ polszczyzny – jest tu bowiem mowa o źródÅ‚ach z wieku XIX aż do współczesnoÅ›ci. CzytajÄ…c hasÅ‚a, możemy siÄ™ zastanowić, co siÄ™ staÅ‚o z feminatywami? Otóż i na to pytanie znajdziemy tutaj odpowiedź. PomysÅ‚odawczynie zbioru form żeÅ„skich wspominajÄ… o tendencjach zachodzÄ…cych w II poÅ‚owie XX wieku, kiedy to zaczÄ™to uważać mÄ™skie koÅ„cówki za poważniejsze, bardziej prestiżowe. Wskutek zmian, jakie nastÄ…piÅ‚y po roku 1989, debata na temat używania szerszego zakresu wyrazów okreÅ›lajÄ…cych kobietÄ™ powróciÅ‚a i trwa do dziÅ›. Owe sÅ‚owa kojarzÄ… siÄ™ bowiem z feminizmem, a ten z kolei budzi kontrowersje. Warto wiÄ™c sprostować, że omawiany sÅ‚ownik nie jest żadnego rodzaju manifestem feminizmu (choć tak bywa kojarzony), a przede wszystkim pracÄ… naukowÄ…, obrazujÄ…cÄ…, jak bogate jest polskie sÅ‚ownictwo. Pokazanie różnorodnoÅ›ci polszczyzny byÅ‚o zresztÄ… głównym celem autorek.

Publikacja zawiera ponad 2000 haseÅ‚ – starszych, nowszych, potocznych (przy czym pominiÄ™to wyrazy nacechowane wulgarnie) oraz nierejestrowanych dotÄ…d przez żaden inny sÅ‚ownik. Jednak zanim do nich przejdziemy, mamy przedmowÄ™, która opisuje funkcjonowanie sÅ‚ownika, podaje przykÅ‚ady źródeÅ‚ historycznych i haseÅ‚ oraz streszcza, jak wyglÄ…daÅ‚a praca nad dzieÅ‚em czterech autorek: dr Agnieszki MaÅ‚ochy-Krupy, Katarzyny HoÅ‚ojdy, Patrycji Krysiak i Marty Åšleziak. Każdy artykuÅ‚ hasÅ‚owy zbudowany jest na podstawie okreÅ›lonego schematu. Pierwsze jest hasÅ‚o (np. fanka, czirliderka, narciarka), nastÄ™pnie przykÅ‚ady użycia tego wyrazu, dopiero na koÅ„cu znajduje siÄ™ definicja, a także synonimy – hasÅ‚a na innych stronach. Z boku zapisane sÄ… źródÅ‚a cytatów oraz komentarz. SÅ‚ownik zbudowany jest wiÄ™c przystÄ™pnie i czytelnie. Twórczynie SÅ‚ownika nazw żeÅ„skich polszczyzny opracowujÄ… jego nastÄ™pne wydanie, poszerzone o leksykÄ™ ze źródeÅ‚ siÄ™gajÄ…cych wieku XVII (być może pod uwagÄ™ zostanÄ… wziÄ™te także inne jÄ™zyki sÅ‚owiaÅ„skie). Książka koÅ„czy siÄ™ na wyrazach z roku 2014 i zdecydowanie jest lekturÄ…, po którÄ… warto siÄ™gnąć.

O zrozumiaÅ‚e sformuÅ‚owanie definicji sÅ‚ownikowych zadbaÅ‚a absolwentka naszej SzkoÅ‚y – maturzystka z roku 2006, a dziÅ› doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego – Marta Åšleziak. Jej mrówcza praca byÅ‚a widoczna już w czasach licealnych (wówczas nosiÅ‚a nazwisko WÄ…sik), kiedy to angażowaÅ‚a siÄ™ w promocjÄ™ LO i wydawanie gazetek z zÄ…bkowickich edycji DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki (w czasie studiów pracowaÅ‚a we wrocÅ‚awskim biurze DFN), pisaÅ‚a prace na konkursy literackie i dziennikarskie, nagradzane drukowaniem tekstów, dwukrotnie braÅ‚a udziaÅ‚ w olimpiadzie polonistycznej. StworzyÅ‚a także scenariusz programu artystycznego pt. „I mówiÄ…c o miÅ‚oÅ›ci...”, a na pierwszym roku studiów napisaÅ‚a scenariusz przedstawienia wystawianego w ZOK-u z okazji 25. rocznicy ogÅ‚oszenia stanu wojennego pt. „Za czym kolejka ta stoi?”. W klasie maturalnej wraz z kolegÄ… i koleżankÄ… redagowaÅ‚a w zÄ…bkowickiej gazecie „Tygodnik Regionalny” rubrykÄ™ pt. „Loża Szyderców”, której wydano aż 49 numerów! Na Uniwersytecie WrocÅ‚awskim ukoÅ„czyÅ‚a dwa kierunki – dziennikarstwo i komunikacjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… oraz filologiÄ™ polskÄ…. Na co dzieÅ„ prowadzi zajÄ™cia dla studentów, uczy obcokrajowców jÄ™zyka polskiego, umiejÄ™tnie przy tym godzÄ…c obowiÄ…zki zawodowe i życie rodzinne.

3 grudnia br. podczas WrocÅ‚awskich Targów Dobrych Książek podpisywaÅ‚a swojÄ… kolejnÄ… publikacjÄ™ naukowÄ… pt. Ziemie Odzyskane w drukach ulotnych z lat 1945–1948. JÄ™zyk – tematyka – formy, wydanÄ… przez OficynÄ™ WydawniczÄ… ATUT. Książka jest bogata nie tylko w tekst, ale i w ilustracje – zawiera ponad 30 skanów afiszy, ulotek i tzw. sztrajfów, które byÅ‚y wydawane na Dolnym ÅšlÄ…sku tuż po wojnie.

Fakt współtworzenia przez MartÄ™ Åšleziak SÅ‚ownika nazw żeÅ„skich polszczyzny sprawia, że jest on bliski naszej Szkole i tym bardziej zachÄ™ca, aby doÅ„ zajrzeć. Jest to idealny przykÅ‚ad, jak wytrwaÅ‚a i kreatywna praca w liceum może zaowocować w przyszÅ‚oÅ›ci. SÅ‚ownik jest dostÄ™pny w bibliotece LO, gdyż zostaÅ‚ nam podarowany przez paniÄ… dr AgnieszkÄ™ MaÅ‚ochÄ™-KrupÄ™ podczas październikowych wykÅ‚adów festiwalowych. Druga praca naukowa naszej absolwentki niedÅ‚ugo również trafi do nas – tak obiecaÅ‚a autorka. W przyszÅ‚oÅ›ci liczymy również na zajÄ™cia podczas kolejnej edycji DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki, np. kontynuacjÄ™ Konkursu wiedzy o współczesnej polszczyźnie (zob. https://www.lozabkowice.pl/news.php?readmore=941) oraz spotkanie autorskie w murach Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich.




tekst: Amelia Działak, kl. IIId
foto: Filip Zielonka, kl. Ib; autorka kolażu: Małgorzata Ewa Skibińska