Drogi Polaków do niepodległości. Lekcja historii
Dodane przez Administrator dnia Listopad 17 2016 20:01:58

11 listopada 1918 roku jest jedną z ważniejszych dat w historii naszego kraju. Właśnie tego dnia nastąpiło oficjalne zakończenie I wojny światowej i Polska ponownie znalazła się na mapach Europy jako suwerenne państwo. Każda rocznica tego wydarzenia niesie ze sobą mnóstwo radości, ale także zmusza do zadumy, pewnych rozważań czy zadawania pytań.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

11 listopada 1918 roku jest jedną z ważniejszych dat w historii naszego kraju. Właśnie tego dnia nastąpiło oficjalne zakończenie I wojny światowej i Polska ponownie znalazła się na mapach Europy jako suwerenne państwo. Każda rocznica tego wydarzenia niesie ze sobą mnóstwo radości, ale także zmusza do zadumy, pewnych rozważań czy zadawania pytań.

Powiatową akademię z okazji tegorocznej, 98. już rocznicy odzyskania przez Polskę wolności miała zaszczyt zaprezentować klasa II B oraz Anita Zapała i Marcin Piojda z III B, Sara Szymańska i Wiktoria Jaworska z III A, Roksana Rzucidło z III C, Weronika Krzysztofczyk z II D, Agnieszka Seweryn z II A. Gościnnie w tańcu towarzyskim, partnerując Wiktorii Jaworskiej, wystąpił Maciej Jagoda, uczeń ZSZ w Ząbkowicach Śląskich. Nad całością czuwała pani Marzanna Tusznio. 10 listopada 2016 r. o godzinie dwunastej zaproszeni goście, nauczyciele i wszyscy uczniowie zajęli miejsca w auli szkolnej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i krótkim przywitaniu przez pana Tomasza Błauciaka, dyrektora LO klasa społeczno-prawna przejęła inicjatywę.

Przedstawienie nosiło tytuł „Drogi Polaków do niepodległości. Lekcja historii”. Nie był to typowo patriotyczny, sztywny apel. Uczniowie nawet nie ubrali się na galowo. Wśród biało-czerwonej scenografii siedzieli pogrążeni w codziennych czynnościach, zupełnie oderwani od tego, co działo się na sali, tuż obok nich. Grali w karty, gry planszowe, sprzątali, czytali książki, malowali. Rozpoczęło się od słów reżysera Andrzeja Wajdy, który w jednym z wywiadów powiedział, iż „społeczeństwo bez pamięci jest tylko zbiegowiskiem”, a my Polacy musimy zastanowić się, kim tak naprawdę jesteśmy. Klasa II B chciała ukazać, że pamiętamy. Pamiętamy nie tylko o tych najważniejszych datach, najlepszych dowódcach czy największych bitwach. Historia to przede wszystkim społeczeństwo, które ją tworzy. Wszystkie wielkie i ważne wydarzenia w historii zapoczątkowane są – z pozoru niemającymi znaczenia – momentami. Przytoczono fakty z życia różnych, zwykłych ludzi, na przykład silnej kobiety-patriotki, która zarządzała gospodarstwem po śmierci męża w powstaniu styczniowym, czy wyroki sądu dla młodych mężczyzn. Przedstawiono tragiczny obraz zsyłek na Sybir, a także odśpiewano pieśń z obozu. Zaprezentowane zostały wydarzenia dotyczące zmian w polskiej gospodarce i kulturze, takie jak ustanowienie banku, postawienie latarni gazowych w Warszawie, otwarcie różnego rodzaju fabryk czy utworzenie Uniwersytetu Warszawskiego. Te wszystkie działania miały bezpośredni wpływ na proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę.

Pomimo skierowania znacznej uwagi na życie zwykłych obywateli podczas zaborów, nie można było pominąć tak ważnych osób, jak Napoleon Bonaparte czy Józef Piłsudski. Wszelkie uchwały, manifesty, odzewy i konstytucje także znalazły się w programie. Pod koniec całe przedstawienie przybrało bardzo emocjonalny charakter . Uczniowie odwołali się do słów poety Adama Mickiewicza, które brzmiały: „O wojnę powszechną za wolność ludu – prosimy Cię, Panie”. Przerażający dźwięk nalotów, piękne wiersze oraz „Marsz Legionów” dopełniły moment zadumy nad piekłem wojny. Na zakończenie odczytano telegram Marszałka Piłsudskiego, skierowany do wszystkich narodów świata z informacją o istnieniu suwerennego państwa polskiego. Przez wszystkich aktorów został odczytany fragment Konstytucji, a następnie głośno i doniośle odśpiewany hymn bez akompaniamentu. Przyjęte owacjami na stojąco przedstawienie zakończyła litania Jana Kaczmarka „Ile jeszcze…”.

tekst: Nikola Wytwer, 2b
foto: Filip Zielonka, 1b, UM Ząbkowice Śląskie