Dnia 19.10.2016 r. w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki mogliśmy się dowiedzieć od olimpijki Renaty Mauer-Różańskiej tego, jak nauka i komputeryzacja wpłynęła na rozwój strzelectwa. Mistrzyni olimpijska uświadomiła to, że wiele trzeba pracy,aby osiągać spektakularne sukcesy. |
Dnia 19.10.2016 r. w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki mogliśmy się dowiedzieć od olimpijki Renaty Mauer-Różańskiej tego, jak nauka i komputeryzacja wpłynęła na rozwój strzelectwa. Mistrzyni olimpijska uświadomiła to, że wiele trzeba pracy,aby osiągać spektakularne sukcesy.
TÄ™sknotÄ™ za wakacjami obudziÅ‚ w nas dr Piotr Kunysz, opowiadajÄ…c o kitesurfingu – nowoczesnym sporcie wodnym. DziÄ™ki wÅ‚asnym umiejÄ™tnoÅ›ciom możemy wykonywać różnego rodzaju akrobacje oraz sztuczki w powietrzu.
¯eby uprawiać sporty, potrzebna jest odpowiednia dieta, o czym mówiÅ‚a dr Marta Sochacka. Wiemy teraz na pewno, że sÅ‚odkie życie nie znaczy zdrowe. ZaskoczyÅ‚o nas to, że lubiane przez wszystkich „Danonki” czy „Kubusie” majÄ… dużo cukru.
O alkaloidach jako naturalnych związkach opowiadała w bardzo interesujący sposób prof. dr hab. Jadwiga Sołoducho. Uświadomiła, że są one wszędzie na przykład w lekarstwach, nikotynie czy kofeinie.
Pani Elżbieta Wolińska z autopsji przedstawiła nam etapy badań archeologicznych na przykładzie niewielkiej miejscowości Vergina. Każdy młody człowiek zainteresowany archeologią może wziąć udział w wykopaliskach.
To nie wszystkie festiwalowe atrakcje, ponieważ wykÅ‚ady odbywaÅ‚y siÄ™ też w ZSZ nr 1, CiepÅ‚owodach i ZiÄ™bicach. Na obszerniejszÄ… relacjÄ™ zapraszamy do okolicznoÅ›ciowej gazetki festiwalowej pt. „PÊD(ź) do nauki”.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą podzielić się festiwalowymi refleksjami do współpracy i wysłanie materiałów na e-mail michaljalowiecki70@gmail.com
Zespół redakcyjny: klasa IIe
Foto: Patrycja Suchanek, Karolina Pacyga