JAGIE££KI 2016 - atrakcyjna oferta edukacyjna naszego Liceum
Dodane przez Administrator dnia Czerwiec 22 2016 10:17:59

Mimo upalnego dnia, 24 maja br. w Liceum dało wyczuć się powiew świeżości, niekiedy zbyt oficjalną atmosferę przełamywały niepewne uśmiechy przybyłych gimnazjalistów z całego Powiatu Ząbkowickiego. Brzmi to jak wizja jakiegoś odległego zdarzenia, a wstęp ten jest jedynie lakoniczną charakterystyką „Jagiełłek”.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Mimo upalnego dnia, 24 maja br. w Liceum dało wyczuć się powiew świeżości, niekiedy zbyt oficjalną atmosferę przełamywały niepewne uśmiechy przybyłych gimnazjalistów z całego Powiatu Ząbkowickiego. Brzmi to jak wizja jakiegoś odległego zdarzenia, a wstęp ten jest jedynie lakoniczną charakterystyką „Jagiełłek”. Już od dawna naszą Szkołę miesiąc przed rozpoczęciem wakacji odwiedzają kolejne roczniki gimnazjalistów stojących przed ważnym wyborem miejsca, które tak naprawdę stanie się ich „maturalnym zapleczem". Jak ich przekonać, że to właśnie LO im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich jest tym odpowiednim miejscem?
Uczniowie klasy 2a wraz z nauczycielkami: panią Reginą Bigoś i panią Barbarą Mianowską zaangażowali się w promocję naszej placówki, przygotowując i koordynując całą uroczystość. Prowadzące – Natalia Teper i Marta Fajkowska w prezentacji przedstawiły ofertę edukacyjną Szkoły, charakteryzowały proponowane profile klas oraz zasady rekrutacji. Omawiały również osiągnięcia uczniów naszego Liceum, pokazywały bardzo dobre wyniki matur na tle województwa i kraju. Gimnazjaliści mogli także poznać sylwetki niezwykłych licealistów wyróżniających się w różnych dziedzinach. Uroczystość uatrakcyjniana była występami artystycznymi uczniów. Taniec dziewcząt z klas pierwszych, drugich, a nawet absolwentek w składzie: Natalia Teper, Dominika Troicka, Agnieszka Seweryn, Justyna Majewska i Agnieszka Zacher rozgrzał publiczność, która nagrodziła je gromkimi brawami. Anita Zapała, wykonując piosenkę „Radość najpiękniejszych lat", porwała wszystkich w podróż śladami Anny Jantar, a Simona Burtka zaśpiewała piosenkę w języku francuskim „Bell”.
Następnie charakteryzowano poszczególne profile. Uczennice z klasy IIa o profilu biologiczno-chemicznym: Natalia Teper, Agnieszka Lewczuk, Emilia Niemiec, Joanna £acny zapoznały obecnych z problemem cukrzycy jako choroby społecznej, opowiadały o zajęciach terenowych i na wyższych uczelniach. Karolina Styczyńska i Joanna Szczygieł z tej samej klasy wykonywały atrakcyjne eksperymenty chemiczne. Wielu gimnazjalistów zafascynowały samodzielnie przeprowadzone doświadczenia, pozwalające wczuć się im w rolę prawdziwego magika.
Niezwykłe wejście mieli także uczniowie klasy ratowniczo-sportowej pod kierunkiem pana Bogusława Wołyńca, którzy przy sygnałach karetki pogotowia sprawnie ewakuowali poszkodowaną koleżankę. W drugiej części spotkania każdy osobiście mógł sprawdzić swoje umiejętności ratownicze na fantomach.
Profile matematyczno-informatyczny i matematyczno-językowy przedstawił £ukasz Listwan, zachęcając równocześnie do oglądania krótkiego filmu i pokazu robotów skonstruowanych właśnie przez uczniów tych klas. Robotami kierowali: Aleksander Bocian, Jakub Semczuk, Aleksandra Kijak, Julia Olbrecht i £ukasz Listwan. Program obu klas przygotowali uczniowie IIc pod kierunkiem pani Ewy ¯uk, pani Agnieszki Pochwatko i pana Andrzeja Twaroga.
Gimnazjaliści mogli także zwiedzić zakątki Francji i Niemiec w prezentacji Basi Cwanek i Agaty Gadzińskiej opowiadających o trwającej od 23 lat wymianie uczniowskiej, kierowanej przez panie Iwonę ¯aglewską-Wandzel i Annę Grześków.
Pani Katarzyna Napora pomogła w przygotowaniu grupy tanecznej naszych „ścisłowców”, którzy w składzie: Karolina Wacha, Natalia Hreczyńska, Aleksandra Kijak, Michał Lisowski, Roksana Rzucidło, Karolina Kukla, Aleksandra Bocian, Rafał Bocianowski, Wiktoria Jaworska, Sara Szymańska, Weronika Orzech, Karolina Sroczyk, Filip Hudy zaprezentowali taniec współczesny.
Jednak nie tylko matematycy mieli się czym pochwalić. Świadczyła chociażby o tym prezentacja klasy dziennikarsko-językowej, opracowana przez Olę Moskal i Natalię Staniak pod kierunkiem pani Urszuli Zachary. Gimnazjaliści dowiedzieli się o humanistycznych osiągnięciach absolwentów jak i obecnych uczniów naszego Liceum.
Dzięki uczniom klasy społeczno-prawnej i pani Marzannie Tusznio każdy mógł zastanowić się nad definicją wolności i posłuchać piosenki „Wolność” w wykonaniu Agnieszki Seweryn przy akompaniamencie Pawła Janika. Ania Bryjak, studentka I roku prawa, mówiła o swoich doświadczeniach szkolnych i o tym, jak dobrze została przygotowana do dalszej edukacji. Uczniowie prowadzący tę część: Michał Jednak i Amelka Szymańska, podkreślili znaczenie współpracy klas o tym profilu z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego (klasy realizujące rozszerzony program z wiedzy o społeczeństwie są objęte patronatem uczelni). Prezentację tego profilu zakończył quiz historyczny ze słodkimi nagrodami.
Niezwykle ekspresyjnym tańcem zachwycił wszystkich szczególny gość– tegoroczny absolwent – Dawid Plata, wielokrotnie nagradzany na turniejach tańca towarzyskiego jak i współczesnego.
W promocję Liceum zaangażowali się uczniowie różnych klas, absolwenci i nauczyciele. Nad techniczną stroną „Jagiełłek” czuwali: Mikołaj Gusche, Marcin Klimczuk oraz Szymon Moczulski. Podczas uroczystości i w czasie przerw panowała miła atmosfera, a wspólny taniec licealistów i gimnazjalistów był dowodem na pełną integrację. Każda z przybyłych grup miała też możliwość spaceru po szkolnych korytarzach, odwiedzenia sal lekcyjnych, sali gimnastycznej, siłowni i zapoznania się z warunkami, w jakich uczy się młodzież licealna.
Po rozmowach z gimnazjalistami możemy śmiało stwierdzić, iż promocja Liceum spełniła swoją rolę. Mamy nadzieję, że pomogliśmy większości podjąć tę jakże trudną decyzję wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

tekst: Natalia Staniak, kl. IIa
foto: Honorata Jednak, kl. IId