Historia witraża „Pan Jezus Dobry Pasterz”
Dodane przez Administrator dnia Wrzesieñ 23 2015 07:20:00

DzieÅ‚o – aktualnie zainstalowane w Å›cianie na trzecim piÄ™trze budynku Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich – powstaÅ‚o w ZakÅ‚adzie Witraży Ferdinanda Müllera (Glasmalereianstalt) w Quedlinburgu (obecnie land Sachsen-Anhalt w RFN). Do roku 1916 firma prowadzona byÅ‚a przez jej zaÅ‚ożyciela, a po jego Å›mierci przez synów Walthera i Erwina.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

DzieÅ‚o – aktualnie zainstalowane w Å›cianie na trzecim piÄ™trze budynku Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich – powstaÅ‚o w ZakÅ‚adzie Witraży Ferdinanda Müllera (Glasmalereianstalt) w Quedlinburgu (obecnie land Sachsen-Anhalt w RFN). Do roku 1916 firma prowadzona byÅ‚a przez jej zaÅ‚ożyciela, a po jego Å›mierci przez synów Walthera i Erwina. „Nasz” witraż powstaÅ‚ już w pracowni synów. Na przeÅ‚omie XIX i XX wieku firma należaÅ‚a do wiodÄ…cych zakÅ‚adów w Europie Åšrodkowej, otrzymujÄ…c zlecenia ze Szwecji, Ameryki Północnej, Afryki PoÅ‚udniowej, Palestyny, Indii, Jordanii czy Indonezji.

Witraż znajdowaÅ‚ siÄ™ w auli budynku Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich przy ul. Bohaterów Getta 37. Budynek ten do roku 1945 –Tabeenstift – Dom Tabei – należaÅ‚ do ewangelickiego zakÅ‚adu diakonis, które we Frankestein in Schlesien (czyli po II wojnie Å›wiatowej w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich) prowadziÅ‚y swoje domy od roku 1866 do 1946.

Na początku lat 50. XX wieku nakazano wszystkim administratorom obiektów publicznych usunąć z nich wszelkie ślady poniemieckie oraz symbole religijne. Wtedy też witraż został zamalowany, okno zabite dyktą, a od strony zewnętrznej zabezpieczone siatką. Przez długie lata ani nowe pokolenia nauczycieli, ani uczniów nie wiedziały o istnieniu witraża. W latach 90. XX wieku, kiedy to nasiliły się kradzieże wszelkich figur, witraży i innych zabytków z terenu Dolnego Śląska oraz ich masowy wywóz na Zachód, ówczesny dyrektor szkoły, pan Jacek Wandzel, zauważył pewnego dnia dwóch elegancko ubranych mężczyzn z zaciekawieniem oglądających okno szkolnej auli. Natychmiast polecił zdemontować okno. Po ostrożnym umyciu spod farby wyłonił się wiraż, trochę już uszkodzony. Dyrektor postanowił go odrestaurować. Wojewódzki konserwator zabytków przedstawił listę rzemieślników uprawnionych do renowacji zabytkowych witraży. Największe doświadczenie i rekomendacje, nawet od samego Karola Wojtyły, miał pan Wacław Konsencjusz ze Strzelina i on też dokonał jego renowacji. Rama witraża dobrze zniosła upływ czasu i nie wymagała wymiany. Koszty renowacji pokryto ze środków specjalnych szkoły. Zamocowania ochronnej szyby podjął się nieodpłatnie ząbkowicki rzemieślnik, pan Zdzisław Burnat.

Od tamtej pory witraż staÅ‚ siÄ™ Å›wiadkiem wielu szkolnych uroczystoÅ›ci, traktowany byÅ‚ także jako przepiÄ™kne dzieÅ‚o sztuki. Latem 2007 roku liceum zostaÅ‚o przeniesione do obecnego budynku przy ul. PowstaÅ„ców Warszawy. Gabinet pani Iwony ¯aglewskiej-Wandzel byÅ‚ jednym z ostatnich, którego wyposażenie transportowano do nowej siedziby. Grupka nauczycieli zaczęła siÄ™ zastanawiać, co zrobić z „naszym” witrażem. Ówczesna dyrektor, pani WiesÅ‚awa KurzyÅ„ska wyraziÅ‚a aprobatÄ™ na przechowanie witraża w prywatnym domu Iwony ¯aglewskiej do czasu ukoÅ„czenia przeprowadzki i znalezienia odpowiedniego dla niego miejsca. Od wrzeÅ›nia 2007 roku witraż znajdowaÅ‚ siÄ™ w gabinecie dyrektora w obecnym budynku szkoÅ‚y.

W lutym 2015 roku Rada Pedagogiczna przychyliÅ‚a siÄ™ do propozycji dyrektora szkoÅ‚y, pana Tomasza BÅ‚auciaka, by umieÅ›cić witraż w Å›cianie gabinetu religii na trzecim piÄ™trze. DzieÅ‚o sztuki zostaÅ‚o odpowiednio zabezpieczone i oÅ›wietlone, by należycie wyeksponować jego walory estetyczne. DziÄ™ki staraniom czÅ‚onków Rady Pedagogicznej oraz zaangażowaniu dyrektora Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego witraż, który „historia daÅ‚a pod opiekÄ™” naszej Szkole, nadal pozostaje w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich, zachwycajÄ…c swym piÄ™knem obecne i przyszÅ‚e pokolenia.

Według stanu wiedzy na 2015 rok opracowała Iwona ¯aglewska-Wandzel.


Dokumentacja fotograficzna prac przy instalacji witraża: pani Aneta Klinke-Osadnik.
Zdjęcia po wykonaniu prac: Dominika Troicka i Dorota Świątek, 2b