Zanokcica skalna, traszka górska i storczyki w „Naturze 2000”
Dodane przez Administrator dnia Kwiecieñ 15 2015 08:12:00

Klasa 2a wraz z kilkoma osobami z klas 1b i 2b oraz z paniami Anetą Szaczkowską i Agnieszką Pochwatko w piątek 19 czerwca br. wybrała się do Złotego Stoku na wyprawę przyrodniczą, zorganizowaną przez Ligę Ochrony Przyrody i Lasy Państwowe.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Klasa 2a wraz z kilkoma osobami z klas 1b i 2b oraz z paniami Anetą Szaczkowską i Agnieszką Pochwatko w piątek 19 czerwca br. wybrała się do Złotego Stoku na wyprawę przyrodniczą, zorganizowaną przez Ligę Ochrony Przyrody i Lasy Państwowe.

Mimo niesprzyjajÄ…cej aury, uzbrojeni w parasole i kurtki z kapturami, wyruszyliÅ›my z paniÄ… AnnÄ… Wachowicz z Ligi Ochrony Przyrody oraz z paniÄ… leÅ›nik GrażynÄ… KÅ‚osowskÄ… w zÅ‚otostocki las Å›ladem obszarów objÄ™tych programem „Natura 2000”, celem którego jest ochrona siedlisk przyrodniczych oraz gatunków uważanych za cenne lub zagrożone na danym terenie.

W ramach projektu w sztolniach dawnej kopalni zÅ‚ota i arsenu ochronÄ… objÄ™to 4 gatunki zimujÄ…cych tam nietoperzy. Lasy dookoÅ‚a ZÅ‚otego Stoku obfitujÄ… w kwaÅ›ne buczyny i grÄ…dy oraz roÅ›liny naskalne i storczyki, bÄ™dÄ…ce cennymi elementami flory tego obszaru, dlatego również sÄ… objÄ™te programem ochronnym. WyjÄ…tkowym gatunkiem, także tam spotykanym, jest zanokcica skalna, czyli niewielka paprotka o delikatnych Å‚odyżkach z malutkimi, lekko okrÄ…gÅ‚ymi listkami. Na terenie obszaru „Natura 2000” znajdujÄ… siÄ™ siedliska m.in. salamandry plamistej, ropuchy zielonej, traszki górskiej i zwyczajnej. MieliÅ›my okazjÄ™ zaobserwować, chowajÄ…cÄ… siÄ™ przed naszymi ciekawskimi spojrzeniami, traszkÄ™ górskÄ… oraz żyjÄ…ce w tamtejszym niewielkim zbiorniku wodnym pijawki.

Przez caÅ‚Ä… drogÄ™ obie panie przewodniczki podawaÅ‚y nam ciekawostki dotyczÄ…ce lasu i jego roÅ›linnoÅ›ci oraz obszarów „Natura 2000”. Pani leÅ›nik, opowiadajÄ…c o swojej naprawdÄ™ pasjonujÄ…cej pracy, zachÄ™caÅ‚a do wybrania studiów leÅ›niczych.

Zmęczeni wyprawą, udaliśmy się na przygotowane przez leśników ognisko, gdzie czekały na nas kiełbaski, pieczywo i napoje. Na pamiątkę otrzymaliśmy drobne upominki od Lasów Państwowych. Wycieczkę możemy jak najbardziej zaliczyć do udanych i niezwykle ciekawych. Liczymy, że w przyszłym roku szkolnym także będziemy mieli okazję wyruszyć na koleją eskapadę przyrodniczą, gdyż takie zajęcia w terenie mają niewątpliwie wiele walorów edukacyjnych.

tekst: Magdalena £akomska, 2a
foto: Dominika Troicka, 1b