Wieszcz i muzyka
Dodane przez Administrator dnia Kwiecieñ 15 2015 08:08:00

W poniedziałek 15 czerwca br. licealiści z klas Ib, Ic, Id i IIe (wraz z paniami: Mariolą Hajduk, Magdaleną Kotowicz i Jolantą Depczyńską) wyjechali do Wrocławia. Program wycieczki obejmował wykład w ramach Wszechnicy Teatralnej oraz wyjście do ZOO.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

W poniedziałek 15 czerwca br. licealiści z klas Ib, Ic, Id i IIe (wraz z paniami: Mariolą Hajduk, Magdaleną Kotowicz i Jolantą Depczyńską) wyjechali do Wrocławia. Program wycieczki obejmował wykład w ramach Wszechnicy Teatralnej oraz wyjście do ZOO.

„Czego sÅ‚uchaÅ‚by Mickiewicz?” – tak zatytuÅ‚owane byÅ‚y godzinne zajÄ™cia poprowadzone przez paniÄ… SabinÄ™ Macioszek – doktorantkÄ™ w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego. Głównym tematem byÅ‚o znaczenie muzyki w życiu i twórczoÅ›ci polskiego poety epoki romantycznej – Adama Mickiewicza. Otóż wieszcz traktowaÅ‚ muzykÄ™ jako Å›rodek ekspresji, ale i zÅ‚ożony system. Na pytanie, skÄ…d bierze siÄ™ muzyczność jego tekstów, odpowiadaÅ‚, że z melodyjnoÅ›ci i rytmicznoÅ›ci mowy polskiej. Szczególnie upodobaÅ‚ sobie twórczość Mozarta, to ona wÅ‚aÅ›nie miaÅ‚a wszechstronny wpÅ‚yw na poetÄ™. Opery „Wesele Figara” i „Don Giovanni” inspirowaÅ‚y Mickiewicza, bywaÅ‚o, że improwizowaÅ‚ do ich fragmentów. Córka wieszcza wspominaÅ‚a, iż ojciec, przygotowujÄ…c wykÅ‚ad dla studentów, sÅ‚uchaÅ‚ muzyki, co pomagaÅ‚o mu w koncentracji i uÅ‚ożeniu prelekcji. ProwadzÄ…ca przytaczaÅ‚a także nazwiska innych twórców cenionych przez Mickiewicza. Byli to m.in. Carl Maria Weber i Fryderyk Chopin.

SÅ‚uchaczy zainteresowaÅ‚ szczególnie ten fragment zajęć, który dotyczyÅ‚ instrumentu przywoÅ‚ywanego w „Panu Tadeuszu” i III części „Dziadów” – mianowicie harmoniki szklanej. Jej wyjÄ…tkowość wynika nie tylko z budowy, ale i z uzyskiwanych dźwiÄ™ków. Uznana zostaÅ‚a nawet za „ instrument przeklÄ™ty”, gdyż sÄ…dzono, że intensywne wibrowanie źle wpÅ‚ywa na ukÅ‚ad nerwowy czÅ‚owieka.

Jak siÄ™ przekonaliÅ›my, Mickiewicz Å›wiadomie inspirowaÅ‚ siÄ™ operÄ… i w ogóle muzykÄ…, co widać w caÅ‚ej jego twórczoÅ›ci. A czego sÅ‚uchaÅ‚by wieszcz? Okazuje siÄ™, że… nadal tego samego, gdyż nawet we współczesnych reklamach rozbrzmiewa Mozart!
To niezwykle interesujące i zarazem pożyteczne spotkanie w ramach Wszechnicy Teatralnej nie byłoby możliwe, gdyby nie zaproszenie nas przez panią Ninę Karniej, która kolejny rok organizuje zajęcia poszerzające wiedzę gimnazjalistów i licealistów z zakresu teatru, literatury i innych dziedzin kultury.

Kolejną atrakcją wyprawy do Wrocławia było ZOO, a szczególnie nowo wybudowane Afrykarium. Niezrażeni długą kolejką, dotarliśmy do tego nowoczesnego obiektu. Największe wrażenie robił znajdujący się tam szklany tunel pod wodą, z którego można było zobaczyć przepływające blisko ludzi oraz nad ich głowami rekiny, płaszczki, żółwie i ryby. Znaleźliśmy też czas na zwiedzenie innych miejsc w ogrodzie, na sfotografowanie się i po prostu na chwilę wytchnienia przed kolejnym zwykłym dniem w szkole.


tekst: Zuzanna Piskorek, 1d
foto: Dorota ÅšwiÄ…tek, Dominika Troicka, 1b