13 listopada wraz z wychowawczynią panią Urszulą Zacharą i panią Dorotą Wołyniec całą klasą (3e! oczywiście) pojechaliśmy na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Narodowe, w którym mieliśmy okazję zobaczyć 6 stałych ekspozycji. |
13 listopada wraz z wychowawczynią panią Urszulą Zacharą i panią Dorotą Wołyniec całą klasą (3e! oczywiście) pojechaliśmy na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Narodowe, w którym mieliśmy okazję zobaczyć 6 stałych ekspozycji. Wystawy zazwyczaj nie wydają się być ciekawe, lecz nic bardziej mylnego. Każdy z nas mógł obejrzeć tę, która najbardziej nas zainteresowała, np.: sztukę śląską XII - XVI w. lub XVI - XIX w., sztukę europejską XV-XX w., sztukę Wschodu, sztukę polską XVII - XIX w. czy polską sztukę współczesną.
Zgromadzone w Muzeum Narodowym kolekcje ukazują rozwój sztuki polskiej i europejskiej w różnych aspektach. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć oryginalne dzieła twórców, których obrazy oglądamy w podręcznikach. Z bliska zatem obejrzeliśmy prace np. A .Gierymskiego, J. Matejki, J. Malczewskiego, M. Abakanowicz oraz uznanych twórców światowych.
Następnie udaliśmy się do kina. Jedna z grup poszła na film ,,Bogowie’’, będący opowieścią o życiu profesora Zbigniewa Religii, który wbrew wszystkim ograniczeniom i wątpliwościom dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca. Druga grupa obejrzała film ,,Miasto 44”, który bez wątpienia ogromne wrażenie wywarł na wszystkich. Jest to bardzo realistyczne, a także tragiczne przedstawienie losów młodych ludzi walczących (mających tyle lat, ile mamy obecnie) przeciwko okupującym Warszawę Niemcom i bohatersko ginących w powstaniu warszawskim.
Zarówno film £ukasza Palkowskiego oraz Jana Komasy należą do wartych obejrzenia produkcji polskich i z pewnością mogą zostać wykorzystane jako wieloaspektowe konteksty maturalne podczas nowych egzaminów z języka polskiego.
Tekst: Aleksandra Gnutek, kl. III e
Foto: Julita Bogusz, kl. III e