W poniedziałek 19 maja 2014 roku doszło do sformalizowania trwającej już od kilku lat współpracy między Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego a LO im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śl. Porozumienie ze strony Wydziału Nauk Społecznych podpisał prof. Jerzy Juchnowski. |
W poniedziałek 19 maja 2014 roku doszło do sformalizowania trwającej już od kilku lat współpracy między Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego a LO im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śl. Porozumienie ze strony Wydziału Nauk Społecznych podpisał prof. Jerzy Juchnowski. W imieniu naszej szkoły podpis złożył dyrektor Tomasz Błauciak. Współpraca między placówkami to inicjatywa pani Marzanny Tusznio i pani Jolanty Depczyńskiej, natomiast ze strony Wydziału Nauk Społecznych – pani dr Małgorzaty Alberskiej i pana dr. Rafała Juchnowskiego.
W podpisaniu porozumienia uczestniczyli także uczniowie klas humanistycznych: IIb i IIe. W drugiej części spotkania zapoznaliśmy się z szeroką ofertą edukacyjną Uniwersytetu. Doktoranci Wydziału Nauk Społecznych przedstawili efekty swoich badań na temat dziennikarstwa, polityki i mediów. Wykład przybliżył sposób działania prasy i telewizji oraz kwestię ich wpływu na politykę. Warto zaznaczyć również, że nie jest to jednostronne oddziaływanie. Dowiedzieliśmy się także nieco o pracy i kodeksie etycznym dziennikarza, co pozwoliło nam ocenić stan dzisiejszych mediów oraz ludzi w nich działających.
Ocenę tę ułatwiły przedstawione przez doktorantów wyniki badań socjologicznych, przeprowadzonych wśród dziennikarzy. Dotyczyły one między innymi zagadnień związanych ze słusznością angażowania się mediów w politykę oraz publikowania stronniczych poglądów.
Zwrócono uwagę na fakt, że subtelne manipulacje mające na celu wzbudzenie sympatii lub niechęci wobec danej partii (np. okładka pisma czy sformułowanie pytania w wywiadzie) mogą bardzo mocno wpłynąć na myślenie odbiorców.
Po zakończonym wykładzie klasy udały się na zwiedzanie wydziałowego archiwum, zawierającego plakaty i ulotki polityczne sprzed wielu lat. Usłyszeliśmy nawet kilka prywatnych historii z okresu młodości pani dr Alberskiej: wraz z przyjaciółmi działała w Pomarańczowej Alternatywie, mającej korzenie we Wrocławiu.
Odwiedziliśmy również słynną salę „Magdalenkę”, którą studenci urządzili w klimacie czasów PRL-u. Pomieszczenie wypełnione jest przeróżnymi zdjęciami i przedmiotami pochodzącymi z tamtej epoki.
Mamy oczywiście nadzieję na kolejne ciekawe spotkania i zajęcia ze studentami.
tekst: Anna Tyrcz, IIe
foto: Joanna Depczyńska, IIe