Ogólnopolski program „Teatr Polska” to przedsięwzięcie, które umożliwia „prowincjuszom” obejrzenie wartościowych spektakli w ich miejscowościach, na dodatek po przystępnej cenie. Ale to nie wszystko- zainteresowani mogą także brać udział w zajęciach z aktorami. |
Ogólnopolski program „Teatr Polska” to przedsięwzięcie, które umożliwia „prowincjuszom” obejrzenie wartościowych spektakli w ich miejscowościach, na dodatek po przystępnej cenie. Ale to nie wszystko- zainteresowani mogą także brać udział w zajęciach z aktorami. Grupa uczniów z naszego Liceum skorzystała z tej propozycji i 4 listopada miała przyjemność spotkać się z pracownikami Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Na zajęciach pokazano nam, jak w prosty sposób ożywić przedmioty codziennego użytku. Wbrew pozorom zagranie „obrażonego” krzesła nie jest takie łatwe… Próbowaliśmy się wcielić np. w gazetę, kapelusz, buty, parasolkę. Odgrywane przez nas etiudy wymagały uruchomienia wyobraźni, koncentracji i uważnego śledzenia innych, bo przecież graliśmy bez scenariusza.
Po godzinnym spotkaniu udaliśmy się na spektakl „Światełko”, w którym mogliśmy zobaczyć naszych nauczycieli w akcji. Spektakl był z pozoru zaadresowany do młodszych odbiorców, ale historia zniknięcia małej dziewczynki z jej własnego pokoju zainteresowała także starsze pokolenia. Przyjaciele dziewczynki: Prawy Kapeć, Kapciowie, Budzik, Poduszka i miś £ysy Joe postanawiają ją odszukać. Po wielu perypetiach znajdują ją „w miejscu, gdzie nie śnią się żadne sny”- w szpitalu. Spektakl dostarczył nam wielu wzruszeń i pozwolił zastanowić się nad prostotą i pięknem codzienności.
ZOK zapowiedział już następne warsztaty i spektakl w ramach akcji „Teatr Polska”. Tym razem będzie to 27 listopada. O szczegóły pytajcie swoje polonistki. Naprawdę warto poświęcić parę godzin, nawet jeśli jest się tak jak my- z klasy biologiczno- chemicznej. Popołudnie z teatrem pozwoliło choć na trochę oderwać się od szarej uczniowskiej rzeczywistości, a nabyte umiejętności i przeżyte emocje są doprawdy bezcenne.
Wrażenia spisały: Martyna Paczkowska, Iga Zając, Aneta Kubicz, Paula Błauciak z IIa
Foto: Martyna Paczkowska