Uczniowie ząbkowickiego LO badaczami barokowego kościoła
W Ząbkowicach śl. znajduje się bezcenna perełka kultury baroku – kościół pw. św. Jadwigi. Z okazji zbliżających się Dni Nauki jeszcze we wrześniu br. uczniowie LO z kl. IIe pod kierunkiem wychowawczyni Anny Grześków przeobrazili się w badaczy zabytków sztuki znajdujących się na zewnątrz i we wnętrzu kościoła. życzliwie wspomagani przez ks. Dziekana Bohdana Wolniewicza zgromadzili bogatą wiedzę, posiłkując się różnymi źródłami, na temat zabytku. Z pewnością cennym materiałem zgromadzonym przez młodzież są opisy wystroju kościoła. Obszerny materiał oraz przygotowana przez uczniów multimedialna prezentacja znajdzie się w najbliższym czasie na stronie internetowej ząbkowickiego LO: www.lozabkowice.xk.pl Elżbieta Brylińska
Część dorobku zaprezentowali podczas historycznej sesji naukowej w dniu 17 października.
Wszyscy kierujący się na wykłady do kościoła zatrzymywali się przed wystawą przygotowaną przez uczniów kl. IIe. Na planszach widniały zdjęcia przeróżnych rzeźb i fresków kościoła wykonane przez Radosława Chuchrę. Tym zbiorem będzie dysponować parafia.
Przy okazji wspomnijmy o bezcennym wydarzeniu, jakim była naukowa sesja poświęcona kulturze baroku podczas DFN w kościele, o którym mówimy.
Grzegorz Zajączkowski reprezentujący Fundację Edukacji dla Demokracji wygłosił wykład o sakralnym szlaku sztuki barokowej na Dolnym śląsku, posiłkując się cennymi zabytkami. Można je oglądać na stronie internetowej:www.drogibaroku.org. O mistyce sztuki barokowej mówił Grzegorz Wojturski, pracownik Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Historia obrazu św. Jadwigi z naszego kościoła stała się przedmiotem wykładu dr Joanny Lubos-Kozieł z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego a o kościele opowiadała Edyta Patro, pracownik Izby Pamiątek w Ząbkowicach śl.
Warto nadmienić, że warsztaty odbyły się w ramach projektu: Aktywizacja Partnerstw Lokalnych na nowo powstałym szlaku kulturowym sakralnej sztuki barokowej im. Michała Willmanna realizowanego w ramach Programu Ministerstwa Pracy – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i XI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2008.