Na całodniową wycieczkę do Wrocławia 23 maja 2013r. wyjechała klasa IIb. Uczniowie zaplanowali zwiedzenie Parku Szczytnickiego oraz obejrzenie najnowszej ekranizacji klasyki literatury amerykańskiej – „Wielki Gatsby”. |
Na całodniową wycieczkę do Wrocławia 23 maja 2013r. wyjechała klasa IIb. Uczniowie zaplanowali zwiedzenie Parku Szczytnickiego oraz obejrzenie najnowszej ekranizacji klasyki literatury amerykańskiej – „Wielki Gatsby”.
Park Szczytnicki to jeden z największych i najbardziej znanych wrocławskich ogrodów. Znajduje się tam m. in. Ogród Japoński (stanowi unikatowy w Europie fragment japońskiej kultury), kościół pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena, Hala Stulecia, Iglica, Instytut Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ogród Zoologiczny. Uczniowie mieli co zwiedzać i podziwiać, a po takim długim spacerze przyjemnie było usiąść w wygodnym fotelu i obejrzeć film.
„Wielki Gatsby” (tytuł oryginalny „The Great Gatsby”, 1925) to powieść amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda. Książka początkowo nie zyskała popularności, zainteresowaniem zaczęła się cieszyć dopiero po ponownym wydaniu w 1953 roku. Obecnie powieść często omawiana jest w amerykańskich liceach. Na jej podstawie nakręcono dwa filmy o tym samym tytule. Pierwsza ekranizacja miała premierę w roku 1974, wówczas główną rolę zagrał Robert Redford – znany reżyser oraz aktor amerykański. Po prawie czterdziestu latach książka doczekała się ponownej adaptacji. Reżyserem filmu jest Baz Luhrmann, natomiast rolę Jaya Gatsby’ego otrzymał Leonardo DiCaprio. Premiera światowa odbyła się 10 maja 2013 r., a w Polsce siedem dni późnej.
Akcja dzieje się w latach 20. ubiegłego wieku. Narratorem, a także przyjacielem tytułowego bohatera, jest Nick Carraway (Tobey Maguire), który przybywa do Nowego Jorku, by zrobić karierę jako finansista. Mieszka tam jego kuzynka: piękna Daisy Buchanan. Nick kupuje mały i zapuszczony domek na Long Island, kontrastujący z sąsiadującą, pełną przepychu willą. Jej właścicielem jest tajemniczy Jay Gatsby, który co weekend wydaje wystawne przyjęcia. Carraway zostaje zaproszony na jedno z nich i poznaje w końcu swojego sąsiada. Gatsby okazuje się sympatycznym, choć nieco dziwacznym dżentelmenem, który od lat skrycie kocha się w Daisy Buchanan; prosi Carrawaya, by zaaranżował mu spotkanie z ukochaną. Nick początkowo się waha, jako że Daisy jest mężatką, a Gatsby’ego ledwie zna. W końcu jednak daje się namówić…
„Wielki Gatsby” Baza Luhrmanna został uznany za jedno z największych wydarzeń filmowych tego sezonu – trudno wyobrazić sobie lepszy obraz na otwarcie 66. Festiwalu w Cannes. Reżyser doskonale oddał klimat początków XX wieku, przy świetnej obsadzie i znakomitych efektach specjalnych. Film ogląda się z przyjemnością, fabuła nie nudzi, historia wciąga widza. Luhrmann, oprócz głównego wątku miłości Gatsby’ego, pokazuje także nadzieję głównego bohatera, który wpada w pułapkę obsesji na punkcie jednej kobiety. Gatsby’ego cechuje niesamowity optymizm, wierzy, że może powrócić do przeszłości, do chwil spędzonych z ukochaną. Jego dramat polega na tym, że samego siebie zdołał o tym przekonać, ale reszty świata nie.
tekst: Karina Sołtysiak, 2b
foto: zasoby internetowe